روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
هشدار ورود موج آنفولانزای فوق حاد پرندگان

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی از ورود موج جدید بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان به این استان خبر داد، گفت: این بیماری در عین خطرناک بودن بلکه حتی می‌تواند برای انسان هم کشنده باشد.
امیرحسین بهداد با اشاره به اینکه باید از هم‌اکنون آماده مقابله با آنفولانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی باشیم، اظهار داشت: متأسفانه آنفولانزای فوق حاد پرندگان توأم ویروس H۵N۸ بوده که شاید حتی برای انسان نیز بیماری کشنده باشد.
وی بر لزوم آمادگی دستگاه‌ها و مردم آذربایجان شرقی برای مقابله با موج جدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان تأکید کرد و افزود: آذربایجان شرقی جزو هشت استانی خواهد بود که مستقیماً با آنفولانزای فوق حاد پرندگان درگیر می‌شود البته که باید در خطرناک بودن این بیماری سهل‌انگاری نشود.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی بابیان اینکه آنفولانزای فوق حاد پرندگان با مهاجرت پرندگان به کشور و استان انتقال می‌یابد، گفت: با توجه به اینکه پرنده‌های مهاجر به اکثر نقاط آذربایجان شرقی پراکنده می‌شوند ولی لازم است تا تمامی جوانب احتیاط را در نظرگیریم خدای‌ناکرده با بحران جدی روبرو نشویم.
امیر حسین بهداد اضافه کرد: استان آذربایجان شرقی بیشترین مرغداری‌های تخم‌گذار کشور را دارد و به لحاظ اینکه آنفولانزای فوق حاد پرندگان سریع‌تر از آنچه که ما فکر می‌کنیم به مرغداری‌های تخم‌گذار سرایت می‌کند و حتی اگر یک گرم از فضولات پرندگان مهاجر به مرغداری‌ها نفوذ پیدا کند حتی می‌تواند به تلف شدن میلیون‌ها قطعه مرغ منجر شود.
وی از پلمپ یک‌صد واحد مرغداری غیرمجاز از سال گذشته تا به حال در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: در راستای سامان‌دهی مرغداری‌های غیرمجاز آذربایجان شرقی برای ۲۱۵ واحد مرغداری غیرمجاز استان نیز حکم پلمپ از سوی مراجع قضایی صادر شده است.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با تأکید مجدد بر مقابله با موج جدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان، خاطرنشان کرد: متأسفانه امسال بر اثر شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه مرغ به لحاظ سرایت این بیماری در آذربایجان شرقی تلف شده‌اند همین امر ایجاب می‌کند تا برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی با آنفولانزای فوق حاد پرندگان مقابله کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز