روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 1,101
  • 1,097
  • 1,390,266
هشدار

 هشدار محیط زیست  به آتش سوزی در جنگل ها و مراتع

اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی به دلیل افزایش دمای هوا اطلاعیه ای در خصوص پیشگیری از آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان صادر کرد.
متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
* از رها سازی مواد شیشه ای (نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی)، خرده شیشه و اشیا مشابه در داخل جنگل ها و مراتع خودداری شود چرا که این اشیا همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل ها و مراتع گردیده و کانون های آتش در مناطق ایجاد می نمایند.
* در صورت استفاده از منقل و اجاق ذغالی و چوبی خاکسترهای اضافی به محیط تخلیه نشود چرا که موجب آتش سوزی علوفه و مواد قابل اشتعال کف جنگل ها خواهد شد.
* به هیچ وجه در داخل جنگل ها و مراتع آتش روشن نکرده و در مواقع ضروری از سطوح بدون پوشش گیاهی استفاده نموده و اجاق را با سنگ محصور کنید.
* پس از اتمام استفاده از آتش از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کرده و هیچ گاه خاکسترهای اجاق را بدون اطمینان از خاموش شدن کامل (بوسیله آب یا مدفون نمودن با خاک) رها نکنند.
*از پرت کردن ته سیگار یا چوب کبریت استفاده شده در طبیعت و مکان های مستعد آتش سوزی جدا خودداری کنید.
* از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع جدا خودداری کنید.
* از آتش و مشعل به عنوان منبع روشنایی در جنگل ها و مراتع بویژه در هنگام راهپیمایی های شبانه استفاده نکنید.
* از بازی کودکان با آتش بویژه در مناطق جنگلی و مرتعی جلوگیری کنید.
* از حرکات نمایشی و تفریحی بوسیله آتش در مناطق جنگلی و مرتعی خودداری شود.
* از تیراندازی هوایی و یا باهدف مشخص در مناطق جنگلی و مرتعی خودداری کنید.
* هنگامی که موتور خودرو داغ است(پس از طی مسافت های طولانی) از توقف در مناطق مستعد آتش سوزی پرهیز کرده و پس از اطمینان از خنک شدن موتور اتومبیل در محلی عاری از پوشش گیاهی آن را به محل کمپ خود انتقال دهید.
در هنگام مشاهده آتش سوزی مراتب را با شماره های ۱۸۱۲و ۱۵۴۰ به این اداره کل اطلاع دهید.
آذربایجان شرقی دارای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع و ۱۸۰ هزار هکتار جنگل است که بیشتر آن در منطقه ارسباران واقع است.
دمای هوا در منطقه جنگلی ارسباران به ۳۰ درجه سانتی گراد رسیده و میانه با ۳۳ درجه سانتی گراد بیشینه دمای استان را دارد.

اعزام ۷۰ دانشجوی دانشگاه تبریز به فرصت مطالعاتی خارج از کشور

 معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز گفت: ۷۰ دانشجوی دوره دکتری این دانشگاه در سال گذشته به فرصت مطالعاتی خارج از کشور اعزام شدند.
محمدتقی اعلمی افزود: این تعداد نسبت به سال ۹۳ بیش از ۵/۲ برابر افزایش داشته است.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز ادامه داد: توسعه همکاری بین المللی، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از جمله راهبردهای دانشگاه تبریز است.
وی اظهار کرد: در راستای توسعه این همکاری ها به غیر از اعزام دانشجویان، برگزاری دوره های مشترک، اجرای تحقیقات، پایان نامه ها و تبادل استاد و دانشجو آغاز شده است.
اعلمی گفت: در حال حاضر بیش از ۲۴ هزار دانشجو در مقاطع مختلف در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند.
دانشگاه تبریز یکی از دانشگاه‌های دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که شامل ۲۲ دانشکده و در کل دارای ۲۹ قطب علمی و مجتمع آموزشی است.
این دانشگاه در سال ۱۳۲۵ به عنوان دومین دانشگاه قدیمی ایران پس از دانشگاه تهران، بنیان گذاشته شد. دانشگاه تبریز بزرگ‌ترین مرکز علمی در شمال غرب ایران می‌باشد.

آذربایجان، میزبان فرهنگیان ایران در تابستان ۹۶

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌شرقی گفت: آذربایجان، میزبان فرهنگیان ایران در تابستان سالجاری خواهد بود.
جعفر پاشایی در نشست ستاد اجرایی خدمات سفر استان گفت: میزبانی از فرهنگیان کشور در ایام نوروز از ۲۸ اسفند ماه سال گذشته آغاز شد و تا پایان روز سیزدهم ادامه داشت.
وی افزود: با همکاری و تعامل با سایر دستگاه های اجرایی استان همچون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان توانستیم در ایام نوروز امسال، میزبان هفت هزار و ۵۹۶ خانواده فرهنگی با بیش از ۲۷ هزار و ۳۴۶ نفر در هتل ها، مراکز اقامتی و مدارس آموزش و پرورش باشیم.
وی از آمادگی این اداره کل برای استقبال و میزبانی از میهمانان تابستانی در تبریز و سایر شهرستان های استان خبر داد و تصریح کرد: اطلاع رسانی های لازم در راستای سفر هرچه بیشتر فرهنگیان کشور به تبریز و استان آذربایجان شرقی انجام شده و پیش بینی می کنیم امسال، میزبان تعداد بیشتری از فرهنگیان و خانواده های آنان در استان باشیم.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز