روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۵/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 86
  • بازدید دیروز: 1,385
  • کل بازدید ها: 762,824
هشدار

به جنسیت افراد در فضای مجازی اعتماد نکنید

کارشناس فضای مجازی گفت: به طور کلی در فضای مجازی نمی توان به جنسیت افراد اعتماد کرد، بنابراین ممکن است به دلیل کتمان از سوی شخص مقابل، اطلاعات شما مورد سرقت قرار گیرد.
دکتر وصالی در این باره که یکی از مهمترین سوء استفاده ها در فضای مجازی مربوط به کتمان جنسیت است که زمینه اخاذی را فراهم می‌کند لذا راهی برای تشخیص این موضوع وجود دارد؟ اظهار کرد: شبکه های اجتماعی بستر ارتباطات سالم و ناسالم را فراهم می کند. به دلیل اینکه هویت افراد در فضای مجازی مخفی می ماند، به دلیل شیطنت ها و جذابیت این فضا و ماجراجویی و گاهی به دلیل اخاذی ، یا مشکلات فرهنگی و نوع ارتباط نا سالم، سبب ایجاد این حالت می شود.گاهی اوقات با استفاده از کلماتی که افراد استفاده می کنند که البته به تجربه افراد هم بستگی دارد می توان تا حدودی به جنسیت افراد پی برد ولی هیچ راه کلی برای شناسایی وجود ندارد و به طور کلی در فضای مجازی به هیچ فردی نمی توان اعتماد کرد. باید احتمال داد این فرد که خود را به عنوان آقا معرفی کرده ممکن است هویتی غیر از این داشته باشد؟.
وصالی در پاسخ به اینکه آیا هویت ما در دنیای مجازی باید دقیقا هویتی باشد که در دنیای واقعی داریم؟ اظهار کرد: از طرفی می توان گفت هویت در فضای مجازی باید دقیقا منطبق بر واقعیت باشد چرا که ما در فضای مجازی با افرادی سر و کار داریم که در واقعیت نیز با آنها در ارتباطیم. اما گاهی شرایطی وجود دارد که ممکن است هویت واقعی دردسر ساز شود مثلا دختران جوان با هویت اصلی خود درگیر مزاحمت شوند.تاکیدی برای آشکار بودن هویت برای همگان وجود ندارد اما با کسانی که در یک گروه قرار داریم و قرار است تعامل سازنده ای با هم داشته باشیم باید هویت اصلی خود را آشکار کنیم.
دکتر معصومی عضو انجمن رمز ایران نیز در این باره که آیا این مشکلات فقط برای کاربران حرفه‌ای پیش می آید یا امکان به دام افتادن کاربران معمولی نیز وجود دارد؟ گفت: ابتدا ممکن است افراد مهاجم با هر انگیزه ای به صورت شخصی یا سازمان یافته وارد سیستم ها شوند و تعدادی از رایانه ها را آلوده کنند اما ذات این بدافزارها این است که خودشان را گسترش میدهند و مانند کرم های اینترتی با ارسال ایمیل هایی به سیستمهای دیگر شروع به تکثیر می کنند و اینجاست که افراد عادی هم زمانی که یک ایمیل را باز می کنند ممکن است آلوده باشد و سیستم را نیز آلوده کند و از آنجایی که کاربران اطلاعات کافی ندارند، ایمیل را به دیگران ارسال می کنند و آن را گسترش می دهند.

مراقب باشید در دام عکاسان غیرمجاز نیفتید

رییس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران با تاکید بر این که عقد قرارداد با عکاسان و فیلمبردارانی که دارای مجوز نیستند می‌تواند مشکلات متعددی برای مردم ایجاد کند، گفت: لازم است مردم برای انتخاب عکاس و فیلمبردار مراسم خود دقت زیادی داشته باشند.
منوچهر باستانی اظهار کرد: متاسفانه در موارد متعدد شاهد گلایه‌های مردم و شکایت‌های آنها به اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران هستیم، اما برای پیگیری و اعمال قانون بدلیل اینکه اغلب شکایتهای مردمی از واحدهای فاقد پروانه کسب است، بعلت فقدان مجوز و شناسنامه کاری و محل تائید شده ازسوی مراجع ذی صلاح و جابجایی اینگونه افراد، پیگیری و استیفای حقوق مصرف کنندگان امری دشوار شده است.
وی در عین حال عنوان کرد: متاسفانه اکنون بسیاری افراد در این حوزه به شکل زیرزمینی فعالیت می‌کنند. حال آنکه این بخش از حساسیت‌های خاص خود برخوردار است در این میان افرادی که دارای جواز کار از سوی اتحادیه باشند به خوبی می‌دانند که باید تمام قوانین را رعایت کنند. برهمین اساس به عنوان مثال برای عکاسی و فیلمبرداری از مجالس حتما از همکاران خانم ما برای بخش بانوان و از عکاسان مرد برای بخش آقایان استفاده می‌کنند.طی این سالها ما به سهم خود تلاش‌های متعددی برای مقابله با مشکل عکاسان و فیلمبرداران بدون مجوز کرده‌ایم، اداره اماکن نیز در این زمینه پیگیری های متعدد داشته اما کماکان تعدادی افراد سودجو به صورت غیرمجاز و دور از چشم قانون به صورت زیرزمینی فعالیت دارند و با درج تبلیغات در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و صفحه های اینستاگرام و انتشار نمونه های عکس فریبنده و با کیفیت بالا نسبت به جذب مشتری اقدام می کنند.در موارد متعدد شاهدیم پس از ارائه خدمات از سوی این افراد مشخص می شود کیفیت کار آنها هیچ تناسبی با آنچه به عنوان تبلیغ ارائه می کنند ندارد بر همین اساس تاکید می شود شهروندان قبل از عقد هرگونه قرارداد خدمات عکاسی و فیلمبرداری از صحت داشتن پروانه کسب معتبر و مطابق با نوع فعالیت و محل کسب دقت نظر لازم را به عمل آورند تا دچار مشکلات یاد شده نشوند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز