روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 169
  • 749
  • 1,336,654
همایش فقه گردشگری در قالب تبریز ۲۰۱۸

سرویس اجتماعی ساقی آذربایجان/ این بودجه ۹۷ را رها نکنید . ببینید پولها در کجا هزینه میشود . اینها سخنان حسن روحانی در روزهای نهایی سال ۹۶ بود . آن روزها توجه افکار عمومی متوجه محل صرف بودجه های فرهنگی کشور بود . بودجه های هزاران هزار میلیارد تومانی که معلوم نبود چه میزان در بهبود اوضاع مملکت تاثیرگذاری خواهد داشت و یا اصالتا میتواند موثر باشد یا نه؟
البته موضوع مهمی که در این زمینه با آن مواجهیم میزان بهره وری این بودجه های صرف شده در کشور هست وسئوال اینجاست که آیا نمیتوان با خرج و صرف هزینه های کمتری، همان میزان کارآیی را احصا نمود. موضوعی که بارها توسط رهبر معظم انقلاب نیز تذکر داده شده و ایشان دستگاه ها را از برگزاری همایش های تشریفاتی و صرف هزینه های زاید برحذر داشته است.
همایش فقه گردشگری
برنامه های تبریز ۲۰۱۸ در جلسا ت کاری ستاد ویژه ای در استانداری آذربایجان شرقی مصوب و به دستگاه های مختلف استان ابلاغ شده است .یکی از برنامه هایی که دراین جلسات به تصویب رسیده و برای اجرای آن ردیف بودجه ای در نظر گرفته شده است طرح تدوین فقه گردشگری توسط دفتر امام جمعه محترم بود.
پیشرفت این طرح، موضوع سئوال ما بود از روابط عمومی دفتر امام جمعه محترم . مسئول روابط عمومی در پاسخ به این سئوال ، ابتدا سئوال میکند شما در چه جایگاهی قرار دارید که سئوال میکنید؟ میگوییم خب معلوم است من خبرنگارم ، وعده ای داده شده و ردیف بودجه ای به آن اختصاص یافته ، میخواهم بدانم این کار به کجا رسیده است ؟ میگوید من که نمیدانم در چه جلسه ای و یا توسط چه کسی این طرح تصویب شده است .
میگویم خب مسئول این کار کیست تا از ایشان بپرسید یا معرفی کنید بپرسم.
میگوید من اطلاعی ندارم. میگویم جواب نهایی شما چیست می گوید همین. من اطلاعی ندارم از استانداری بپرسید ببینید کار به کجا رسیده است ؟
حال برای بررسی موضوع با آبدار تماس میگیرم تا از او بپرسم دراین خصوص چه اقدامی صورت گرفته است ؟ نتیجه تلاشم فقط رد تماس های متعدد است .
پیگیری هایم ادامه دارد تا به حوزه علمیه و از آنچه به جامعه المصطفی العالمیه میرسم.
در مصاحبه تلفنی با حجه الاسلام رحیم قربانی معاون پژوهشی این نهاد، متوجه شدم در راستای صرف این بودجه قرار است همایشی به این نام ، آنهم در آذرماه یعنی زمانی که دیگر فصل مسافر و توریست در تبریز به اتمام رسیده است برگزار گردد.
سئوال مشخصم این بود که این همایش ها و طرح ها چه تاثیری در جذب توریست خواهد داشت؟ مهمتر اینکه مگر مشکل توریسم استان ما در زمینه قوانین و یا ضوابط فقهی است که برای حل آن چنین همایش هایی برگزار می گردد؟ و حتی اگر این مشکلات برطرف گردید چه تاثیری بر جذب توریسم خواهد داشت؟
وی برخلاف مدیرکل میراث، با رویی گشاده پاسخ سئوالاتم را میدهد.
او گفت این همایش هرچند با نام فقه گردشگری انجام می پذیرد اما دایره شمول آن ۱۰۰ موضوع مختلف در عرصه های حقوقی و اجتماعی است .موضوعاتی هم هستند که قواعد و چارچوب های فقهی آن وجود دارند اما بر روی آنها کار نشده است.
او به همکاری سازمان متبوع خود با مراکز علمی بخصوص پژوهشکده های گردشگری اشاره نمود که موضوعات این همایش کاملا کاربردی خواهد بود. باقری این همایش را مقدمه ای برای تاسیس مرکز گردشگری اسلامی نیز دانست که در ایام آتی به مرکزیت تبریز انجام خواهد پذیرفت.
وی در خصوص هزینه های اجرای این همایش گفت: این همایش ، مراسمی مشترک بین جامعه المصطفی العالمیه ، میراث فرهنگی ، شهرداری و ستاد تبریز ۲۰۱۸ استانداری است که هزینه آن بصورت مشترک تامین خواهد گردید البته هنوز میزان آن مشخص نشده و در نشست خبری آتی بعد از نهایی شدن ریز آن اعلام خواهد گردید.
بودجه هنوز مشخص نیست
با عدم پاسخگوئی آبدار مدیر میراث، با مسئول میراث فرهنگی تبریز تماس میگیرم که ایشان هم پاسخ سئوالم در خصوص بودجه ریالی این همایش را به حمزه زاده معاون سرمایه گذاری و منابع مالی حواله میدهد. حمزه زاده اظهار بی اطلاعی میکند و مرا به رستمی معاون گردشگری سوق میدهد.
رستمی می گوید هنوز بودجه این کار مشخص نیست. در هفته های آتی قرار است در کارگروه فرهنگی اجتماعی ستاد تبریز ۲۰۱۸ این موضوع بررسی و همچنین بودجه و ریز برنامه های آن به تصویب برسد.
بهرحال باید منتظر ماند تا ببینیم در آن کارگروه چه بودجه ای برای این همایش در نظر گرفته خواهد شد و خروجی این اقدام فرهنگی برای موضوعی بنام تبریز ۲۰۱۸ چه خواهد بود؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز