روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
همنشینی ید و تیروئید

ید ماده‌ای است که در طبیعت به میزان بسیار کمی یافت می‌شود.
این ماده حیاتی در ساخت هورمون‌های تیروئید نقش اساسی ایفا می‌کند.
یکی از مهم‌ترین دلایل بزرگی تیروئید، کمبود ید است. در بسیاری از نقاط دنیا که دور از دریا هستند به دلیل کمبود ید در خاک، غذاهای گیاهی و حیوانی دارای ید کافی نیستند و به این ترتیب کمبود شدید ید ایجاد می‌شود.
در این شرایط غده تیروئید بزرگ می‌شود تا بتواند مقادیر کم ید موجود در غذا را جذب کند.
در این حال، گاهی غده به حد بسیار شدیدی بزرگ می‌شود و می‌تواند حتی در تنفس فرد اختلال ایجاد کند.
با اضافه شدن ید به نمک خوراکی مشکل کمبود ید در بسیاری از مناطق ایران رفع شده است. ما در حال حاضر، گواتر کمبود ید را بسیار به ندرت مشاهده می‌کنیم. البته هنوز در برخی سالمندان که سال‌های دور بدون مصرف ید زندگی کرده‌اند آثار بزرگی تیروئید وجود دارد.
تاسف‌آور این است به رغم تلاش‌های بی وقفه نظام سلامت برای تامین ید و افزودن آن به نمک خوراکی بدون هیچ گونه بار مالی، در سال‌های اخیر شایعات مبنی بر خوردن نمک‌های بکر و دست نخورده و جایگزین کردن آنها به جای نمک خوراکی بسته‌بندی موجود دربازار وجود دارد و برخی به اشتباه و با صرف قیمت چند برابر این نمک‌ها را می‌خرند و متاسفانه دچار کمبود ید و عوارض آن می‌شوند.
نکته مهم و قابل تاکید چند باره، مصرف ید کافی در دوره بارداری توسط مادر است. خوردن مقدار مناسب نمک بسته بندی موجود در بازار ایران که توسط ید غنی شده است، موجب تامین بخش اصلی ید مورد نیاز می‌شود. در چند سال گذشته مصرف قرص‌های حاوی ید به نام یدوفولیک که ترکیب ید و اسید فولیک است نیز در دوران بارداری توصیه شده است. قرص‌های یدوفولیک حاوی مقادیر خوبی ید هستند و مادر باردار که نیاز روزانه‌اش به ید نسبت به فرد عادی حدود دو برابر است بهتر است زیر نظر پزشک معالج این دارو را مصرف کند.
نوع دیگری از ید نیز در پزشکی کاربرد دارد و آن فرم رادیو اکتیو ید است. این ماده که ید ۱۳۱ است ناپایدار بوده و به عنوان ماده‌ای رادیو اکتیو در تشخیص و درمان کاربرد دارد. از این نوع ید در درمان بیماری‌های پرکاری تیروئید و سرطان‌های تیروئید استفاده بسیار خوبی می‌شود.
وقتی ید رادیواکتیو را به بدن بیمار دچار تیروئید پرکار وارد می‌کنیم سریع به داخل تیروئید رفته و شروع به تخریب این غده می‌کند. به این ترتیب ما بدون این که دست به جراحی بزنیم. می‌توانیم غده تیروئید پرکار را تخریب کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز