روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
هنرمندان تبریز بیشترین خدمات رفوگری عتبات را انجام می دهند

مدیر ستاد عتبات عالیات در آذربایجان شرقی گفت: هنرمندان آذربایجانی و تبریزی بیشترین و بهترین خدمات مربوط به رفوگری فرش های عتبات عالیات را انجام می دهند.
علی داداش زاده در گفت وگو با خبرنگاران ، با بیان اینکه از ابتدای فعالیت رسمی ستاد عتبات در استان گروه های رفوگری فرش به طور مرتب به عتبات اعزام می شوند، افزود: این گروه ها با هماهنگی های انجام شده از حدود ۱۵ سال قبل برای ترمیم فرش های موجود در عتبات به ویژه حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) در کربلا به این مکان مقدس اعزام می شوند.
وی، بیشترین ترمیم و رفوگری فرش در کربلای معلی را مربوط به هنرمندان آذربایجان و تبریزی دانست و اظهار کرد: طی چهار سال اخیر افزون بر یکهزار و ۳۰۰ نفر از رفوگران استان به عتبات عالیات اعزام شده اند.
داداش زاده با اشاره به فعالیت های گسترده ستاد عتبات عالیات آذربایجان شرقی، اعزام گروه های مختلف کاری و هنری را از رئوس مهم این فعالیت ها بیان کرد و گفت: اعزام های این ستاد در قالب گروه های داوطلبانه و پیمانکاری انجام می گیرد که اغلب آنها را نیروهای داوطلب تشکیل می دهند که بدون کارمزد، خدمات خود را ارایه می دهند و تنها محل اسکان و تغذیه آنها بر عهده ستاد است.
به گفته وی طی دو سال اخیر ۴۷۰ نفر نیروی متخصص از آذربایجان شرقی به عتبات عالیات اعزام شده است.
مدیر ستاد عتبات عالیات در استان با بیان اینکه این ستاد نهادی غیردولتی و مردمی بدون ردیف بودجه خاص است، افزود: تمامی درآمدها و هزینه های این ستاد از طریق کمک های مردمی تامین می شود و بر اساس برآوردهای صورت گرفته سرانه هر ایرانی جهت کمک به این ستاد سالانه حدود ۸۰۰ تومان می باشد که رقمی بسیار اندک و پایینی به شمار می رود.
وی با رد برخی شائبه ها درباره هزینه های ستاد عتبات، یادآور شد: تمامی این هزینه ها به وسیله رایزنی و عقد تفاهم نامه های مختلف با سازمان ها و نهادهای مردمی همچون هیات های مذهبی، مساجد، تکایا، اصناف و اتحادیه های صنفی جمع آوری می شود و با توجه به عشق و ارادت قلبی آحاد مردم به ائمه اطهار (ع) کمک های نقدی و غیرنقدی بدون هیچ چشم داشتی به ستاد ارسال می شود.
داداش زاده با بیان اینکه آذربایجان شرقی به عنوان اولین استان در ایران به عرصه بازسازی عتبات عالیات در سال ۱۳۸۲وارد و ستاد خودجوش مردمی در تبریز راه اندازی شد، گفت: مردم ولایی و متدین آذربایجان شرقی حتی در دوران جنگ داخلی عراق و حضور گروه های تکفیری در عتبات نیز فعالیت هایی را انجام دادند.
داداش زاده اضافه کرد: با تاسیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در سال ۱۳۸۴ و ابلاغ آن به استان های مختلف کشور، دفتر این ستاد در تبریز نیز راه اندازی و فعالیت های خود در حوزه های خدماتی و عمرانی را به طور رسمی آغاز کرد.
داداش زاده، فعالیت اصلی ستاد در سال های اولیه تشکیل را جمع آوری نذورات مردمی بیان و اظهار کرد: با فعال شدن دفتر ستاد در تبریز، این نذورات با چاپ قبوض همراه شد و فعالیت های ستاد سایر حوزه های خدماتی از قبیل پذیرایی از زائران ایرانی و خارجی و نیز فعالیت های عمرانی در عتبات را شامل شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز