هنوز تعریف درستی از روستانشینی و شهرنشینی نداریم

جواد رحمتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی، گفت: هنوز تعریف درستی از روستانشینی و شهرنشینی نداریم، امروز به این فکر افتاده‌ایم که در بحث توسعه روستایی موضوع معیشت مهم‌ترین مسئله است.
جواد رحمتی در همایش بخشداران و دهیاران استان با محوریت اشتغال روستایی بابیان اینکه سالیان سال در حوزه توسعه روستایی کار کردیم و نهادهای مختلفی در این خصوص شکل گرفتند، اظهار داشت: با همه این اقدامات تنها تمرکز بر روی ارائه خدمات بوده و در سایر حوزه‌ها کار چندانی انجام نشد.
وی با بیان اینکه هنوز شناخت درستی از روستاها نداریم و در راستای توسعه روستاها استراتژی مناسبی هم نداریم، افزود: برای کاری که در حوزه کالبدی روستاها انجام شد، بنیاد مسکن تشکیل و در ادامه دخالت در روستاها در حوزه کالبدی به اجرای طرح‌های هادی تبدیل شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: متأسفانه ویژگی‌های خاص کالبدی روستاها که معماری خاص و یا استفاده از مصالح خاص بود را با اجرای طرح‌های هادی از بین بردیم.وقتی از موضوع حفظ امنیت و سلامت روستاها توسط بخشداران صحبت می‌شود به معنای مسائل امنیتی خاص نیست، بلکه تعریف صحیح امنیت در روستاها تعریف اشتغال پایدار در روستا است، چراکه روستایی باید تولیدکننده باشد.
رحمتی تأکید کرد: باید انتظارات روستانشینان و مشاغل مناسب هر روستا و مشکلات بررسی و پایش شود، متأسفانه هنوز این مسئله را به‌صورت دقیق پایش نکرده‌ایم، وظیفه ما این است که پس از بررسی و پایش مسائل و مشکلات مشاغل مناسب و پایداری را تعریف کنیم.هنوز تعریف درستی از روستانشینی و شهرنشینی نداریم، آیا با اجرای طرح‌های هادی روستایی مشکلات حل‌شده و روستانشینان در روستاها می‌مانند؟!

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از