روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 6
  • 857
  • 1,393,299
هویت؛ حلقه گمشده نامگذاری معابر شهری

این هویت شهری و آن مکان است که مورد غفلت واقع می شود و شهرداری با تصمیمات لحظه ای، ثبات را از منطقه سلب می کند و این در حالی است که عموما نام های جدید حتی در برخی نامه نگاری های رسمی نیز مورد استفاده قرار نمی گیرد.
هر وقت پدیده جدید یا شیء نوین در دنیا اختراع، ابداع و یا پدیدار می شود، یکی از ابتدایی ترین اقدامات برای به رسمیت شناختن آن و دادن هویت به آن مقوله، انتخاب نام است.
نامگذاری می تواند به اشیا، اشخاص و حتی اماکنت هویت دهد و این مسئله به عنوان یک اصل و قانون در تعیین هویت برای معابر عمومی و اماکن در شهرها شناخته شده است و شهرداری ها موظف به نامگذاری مناسب برای معابر عمومی هستند که برای اجرای این کار، کمیته ای در شوراهای شهر در این خصوص ذیل کمیسیون فرهنگی، تشکیل شده است.
این کمیته هم به درخواست مردم و هم شهردار منطقه می تواند در خصوص نامگذاری مناسب معابر در چارچوب قوانی و ضوابط شهری، تصمیم گیری کند که در حال این روند برای نامگذاری خیابان ها و کوچه ها در شهرها مورد استفاده قرار می گیرد هرچند خط قرمزهایی نیز در این زمینه وجود دارد.
به طور مثال مردم هر کوچه یا خیابان نمی توانند هر عنوان خصوصی را برای نامگذاری معبر و خیابان خود به شهرداری پیشنهاد دهند و پیشنهادات باید عام و دربرگیرنده، عنوان شخصی مهم و البته قابل قبول عرف، قانون و شرع جامعه باشد.
با همه این ضوابط اما هنوز هستند خیابان هایی که نامگذاری نشده اند یا با دوگانگی اسامی روبرو هستند و گاه مردم را برای پیدا کردن یک آدرس سردرگم می کنند.
شهرهای بزرگ به دلیل تحولات سریعی که دارند، این سرعت را به نامگذاری معابر نیز تعمیم داده اند و متاسفانه ممکن است نام یک معبر یا خیابان ظرف مدت یک سال دو بار تغییر کند یا خیابانی که بیش از ۵۰ سال با یک عنوان خاص شناخته می شده، به یکباره تغییر و مردم را با آشفتگی روبرو می کند.
برخی از خیابان ها نیز که در حال اجرای یک پروژه عمرانی هستند و نیاز است که رضایت مردم محل و نیز معتمدان را به خود جلب کند، ممکن است به نامی که مورد دلخواه مردم منطقه اما در چارچوب ضوابط است تغییر کند تا شهرداری بتواند با آرامش بیشتر و آسانتر عملیات آزادسازی را در یک منطقه اجرایی کند.
اما در این میان، این هویت شهری و آن مکان است که مورد غفلت واقع می شود و شهرداری با تصمیمات لحظه ای، ثبات را از منطقه سلب می کند و این در حالی است که عموما نام های جدید حتی در برخی نامه نگاری های رسمی نیز مورد استفاده قرار نمی گیرد.
اکنون چالش بی هویتی در برخی خیابان ها، به مشکل برخی شهرها تبدیل شده و گاه عدم آگاهی از تبعات تغییر نام، و گاه به بهانه تسریع در اجرای یک طرح عمرانی، تاریخ و صبغه فرهنگی یک شهر دستخوش، جابجایی نام ها و حذف و اضافه های مصلحتی می شود.
در این شرایط شهروندان دیگر احساس زندگی در یک شهر، با هویت را ندارند و نمی توانند خود را شهروند یک شهر قابل زیست بدانند و تصور مردم از نامگذاری ها، نه یک کار کارشناسی بلکه برخی مصلحت سنجی‌ها و منفعت طلبی برای یک تغییر در هویت شهر است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز