روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 568
  • 721
  • 1,335,490
هویت شهر اسلامی با هویت مسجد گره خورده است

مساجد نخستین و شاخص‌ترین عناصر شهرهای مسلمانان بودند که نظر گردشگران را به خود جلب می‌کردند؛ و به عنوان عامل اصلی هویتی این شهرها و جوامع ایفای نقش می‌کردند. به بیان دیگر، به دلیل جامعیت و اهمیت و تعدد نوع مکان‌گیری و جایگاه والای این عنصر مقدس در شهرهای مسلمانان و همچنین به دلیل ارتباط و هماهنگی‌اش با سایر عناصر اصلی شهر و همینطور به دلیل عملکرد خود، می‌توان گفت که مساجد از اصلی‌ترین عوامل هویت‌دهنده معنوی و ذهنی و کالبدی همه مجتمع‌های زیستی مسلمانان اعم از شهر و روستا بوده‌اند.
این هویت بخشی نه تنها در شکل و سیما حتی از نظر صوتی و ویژگی‌های دیگری چون عملکردی بودن و مرکزیت و مکان استقرار نیز به ظهور و بروز می‌رسید.
این هویت‌بخشی نه‌تنها در مورد شهرهای مسلمانان که در مورد اجتماع مسلمانان و حضور تعدادی مسلمان در شهری که به شهری غیراسلامی معروف بوده و اکثریت ساکنین آن غیرمسلمان هستند نیز مصداق دارد و مشاهده «مسجد» به این حضور گواهی می‌دهد.
به تبع نماز که هویت مسلمانی است، مکان نماز (مسجد) نیز هویت مکان زندگی مسلمانان (یا هویت شهر اسلامی) است.
هویت شهر اسلامی با هویت مسجد گره خورده است. یا به عبارت دیگر، مسجد به عنوان عامل بارز هویتی شهر اسلامی ایفای نقش می‌کند. عمارت مسجد به عنوان عنصر خاص مجتمع‌های مسلمانان، با کالبد شهر و اجزای آن ارتباطاتی خاص خود را طلب می‌کند تا بتواند بهتر و مناسب‌تر عمل کرده و تجلی‌گاه و تقویت‌کننده اصول و اهداف مورد نظر زندگی مسلمانان باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز