روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 1,025
  • 744
  • 1,383,193
وام ۱۰۰ میلیونی برای ساخت مسکن اجاره ای

در برنامه مسکن حمایتی ۳۵ هزار نفر از تسهیلات این طرح استفاده می‌کنند در سال ۹۶، ۱۰ هزار واحد برای ساخت مسکن، ۲۰ هزار واحد برای خرید مسکن ملکی، ۵ هزار واحد برای مسکن مهر فاقد تقاضا از تسهیلات مسکن حمایتی برخوردار می‌شوند.
معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن جزئیات جدید ساخت مسکن برای دهک های پایین را اعلام کرد.
معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: وام ۵۰میلیونی برای ساخت مسکن حمایتی، وام ۷میلیونی برای خرید مسکن‌های مهر بدون متقاضی و وام ۱۰۰ میلیون تومانی برای ساخت مسکن اجاره‌ای در راستای برنامه دولت برای خانه دارشدن دهک‌های پایین پرداخت می‌شود.
جواد حق شناس معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن جزئیات تازه‌ای از برنامه‌های دولت برای خانه دار کردن اقشار ضعیف جامعه را تشریح کرد. مهم‌ترین این برنامه‌ها پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن به کسانی است که زمین دارند و همچنین پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن‌های اجاره‌ای برای کسانی است که هیچ توانایی برای ساخت یا خرید خانه ندارند.
دولت برای خانه دار شدن اقشار آسیب پذیر چند طرح به‌عنوان مسکن حمایتی، اجتماعی یا ساخت خانه به‌صورت استیجاری را در نظر گرفته است که با حمایت سازمان‌هایی مانند بهزیستی، کمیته امداد، شهرداری‌ها، بنیاد مسکن و نهادهای حمایتی دیگر قرار است ساخته شود.
وام ۵۰ میلیونی برای مسکن حمایتی
به گفته معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن جزئیات بیشتری از ساخت مسکن برای دهک‌های ضعیف به این گونه است که مسکن اجتماعی برای ۴دهک برنامه‌ریزی شده است که شامل ۲ فصل کلی مسکن حمایتی و مسکن اجتماعی و شامل ۷ برنامه است.
در قالب طرح مسکن حمایتی دولت ۳ برنامه دارد که پرداخت وام برای ساخت، پرداخت وام برای خرید و وام بلاعوض برای خرید مسکن مهر بدون متقاضی است.
براساس این برنامه آن‌طور که حق شناس می‌گوید در برنامه نخست کسانی که تمایل به ساخت مسکن دارند می‌توانند از تسهیلات (برحسب جمعیت شهرها) ۳۰ – ۴۰ و ۵۰ میلیون تومان استفاده کنند. تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی برای شهرهای زیر ۲۰هزار جمعیت، ۴۰ میلیون تومان برای شهرهای ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر و همچنین تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی برای بیش از ۵۰۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است.
این تسهیلات برای افرادی است که زمین دارای پروانه ساختمانی دارند، است. نوع دوم مسکن حمایتی به صورت خرید مسکن ملکی است به گونه‌ای که افراد در همان شهری که ساکن هستند می‌توانند مسکنی تا ۲۰ سال ساخت خریداری کنند این طرح کمک می‌کند افراد برای خرید از تسهیلات استفاده کنند. همچنین کمک به خرید مسکن مهر در این طرح برنامه‌ریزی شده است طوری که اگر تقاضا برای مسکن مهر فاقد متقاضی وجود داشته باشد تا ۷ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند.
به گفته حق شناس در برنامه مسکن حمایتی ۳۵ هزار نفر از تسهیلات این طرح استفاده می‌کنند در سال ۹۶، ۱۰ هزار واحد برای ساخت مسکن، ۲۰ هزار واحد برای خرید مسکن ملکی، ۵ هزار واحد برای مسکن مهر فاقد تقاضا از تسهیلات مسکن حمایتی برخوردار می‌شوند.
۲ برنامه برای مسکن اجاره‌ای
طرح مسکن اجتماعی برای گروهی از متقاضیانی است که آورده لازم را برای ساخت یا خرید ندارند در مسکن اجتماعی برنامه دولت در قالب مسکن اجاره‌ای است به‌طوری که ۲ برنامه برای آن پیش‌بینی شده است.
معاون بنیاد مسکن در توضیح این برنامه گفت: برخی از نهادها و دستگاه‌هایی که خانوارهای تحت پوشش دارند اگر برنامه‌ای برای ساخت مسکن دارند می‌توانند از زمینی که دولت در اختیار آنان قرارمی دهد برای ساخت مسکن اجاره‌ای بهره‌برداری کنند. این نهادها می‌توانند از کمک تسهیلات مسکن استیجاری که در شهرهای کوچک ۶۰ میلیون تومان، شهرهای متوسط ۸۰میلیون تومان و مراکز استان‌ها ۱۰۰میلیون تومان تسهیلات با نرخ ترجیحی و دارای یارانه برای ساخت مسکن اجاره‌ای استفاده کنند.
به گفته حق شناس نهادهای مذکور باید تفاهمنامه‌ای با بنیاد مسکن منعقد کنند تا مسکن اجاره‌ای را به مدت ۱۰ سال در اختیار کسانی که در این برنامه واجد شرایط کمک مسکن هستند قرار دهند در این طرح نرخ اجاره ترجیحی خواهد بود. افرادی هم که از طرح زمین دولت استفاده کنند می‌توانند به صورت توافقی ۶۰ درصد مسکن ملکی بسازند و بفروشند و ۴۰ درصد از مسکن تولیدی را به مدت ۱۰ سال به افراد تحت نظارت بنیاد مسکن و گروه های مخاطب قراردهند.
وی افزود: عده‌ای از افراد نیز در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند می‌توانند از کمک اجاره برای شهرهای کوچک زیر ۵۰۰ هزارنفر، ۲۰۰ هزار تومان و شهرهای بالای ۵۰۰ هزارنفر، ۴۰۰ هزار تومان در ماه برخوردار شوند. نرخ محاسبه اجاره از روی آمار است که سالانه ۱۰ درصد افزایش می‌یابد. در برخی شهرها که مالکین مسکن را به صورت رهن در اختیارمستأجران قرار می‌دهند؛ پیش‌بینی شده که کمک رهن اجاره قرض‌الحسنه در اختیار آنان قرار داده شود.
وی تأکید کرد: به محض تأمین اعتبار قسمت اول طرح که تأمین کمک اجاره و رهن است بسرعت انجام خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز