روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 350
  • 761
  • 1,434,747
واپسین نفس های ربع رشیدی

واپسین …
ربع رشیدی یادگار دوره ایلخانان ، نگین تاریخی تبریز و ایران است و شاید به جرات بتوان گفت یکی از نمادهای ارزشمند علم در تاریخ ایران بوده و هست. اما این بنای تاریخی در طول سالیان گذشته غیر از دوره استانداری دکتر سبحان اللهی، چندان مورد توجه مسئولین متولی امر حفاظت از میراث فرهنگی نبوده است. اهمیت و ارزش این بنا از آن روست که بعنوان یک محوطه باستانی، عملا بزرگترین سایت تاریخی مرکز شهر در شمالغرب کشور است .یعنی محوطه ای که خارج از شهر قرار ندارد و در داخل متن زندگی مردم قرار داشته و دارد. اما یکی از مهمترین موضوعاتی که این محوطه از آن رنج برده است موضوع تصرف اراضی این بنا از سوی متعرضین بوده است. به همین مناسبت نژاد ابراهیمی مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی تبریزدر نامه ای به معاون اول رییس جمهور از وی خواسته است تا کمک کند تا ماجرای رفع تصرف اراضی ربع رشیدی انجام پذیرد. از نژاد ابراهیمی در خصوص چرائی نگارش این نامه سئوال کردیم که گفت : بیش از ۱۰۰ هکتار از محوطه ربع‌رشیدی، درطول ۷ قرن مورد تهاجم و دستبرد‌های متعدد قرار گرفته است، در حال حاضر حدود ۱۳ هکتار از این محوطه، قابل احیا است. بیش از هفت هکتار از املاک واقع در این عرصه تاریخی، از سال ۱۳۵۴ تاکنون با استفاده از اعتبارات دولتی و به شیوه زمین معوّض، تملک و آزادسازی شده و کمتر از پنج هکتارِ باقی‌مانده املاک مسکونی، تجاری، خدماتی و یا زراعی متعلق به اشخاص متعدد، تملک و آزاد‌سازی نشده‌ است.
وی با اظهار این نکته که ماجرای تبریز ۲۰۱۸ همه ما را دلگرم کرد گفت: در برنامه های ۲۰۱۸ خوشبختانه ردیفی برای رفع تصرف اراضی این بنا که نیازمند ۱۰ میلیارد تومان پول بود ، ایجاد شد و مقرر (مصوبه ای که در اولویت مصوبه‌های سفر دوم رئیس جمهور محترم در دولت دوازدهم قرارگرفته‌است) شد تا ۵ هکتار از این اراضی با این مبلغ آزادسازی شود.. اراضی ای که در سنوات گذشته و به دلیل بی تدبیری های مسئولین توسط دلالان ملک تصرف و سپس به مردم واگذار گردیده است .
وی در خصوص اهمیت این رفع تصرف اظهار داشت: این اراضی دقیقا در جایی قرار دارند که باید کند و کاو ها و جستجوهای باستان شناسی انجام پذیرد اما عده ای مانع هستند.
ابراهیمی به پیگیری دکتر پزشکیان و پورمحمدی استاندارآذربایجان شرقی نیز اشاره کرده و افزود علیرغم همه این پیگیری ها متاسفانه این مبلغ از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص نیافت و عملا دست مجریان کار خالی ماند. این در حالی است که با همت دانشگاه هنر وسازمان میراث کارشناسان آلمانی در حال کند و کاوهای تاریخی در محل هستند اما با این وضع امید چندانی به نتیجه مطلوب نباید باشد.
به نظر میرسد در این خصوص سازمان میراث فرهنگی و نمایندگان تبریز نقش مهمی در احیای این مصوبه دولت دارند و باید منتظر ماند و دید ارسال نامه به معاون اول رییس جمهور علاوه بر حساس شدن افکار عمومی و مطالبه از سوی نمایندگان استان می تواند نوید بخش یک خبر خوش برای ربع رشیدی باشد؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز