روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
واکسن دی ان ای؛امیدواری به مصونیت در برابر آنفلوآنزا

محققان دانشکده داروسازی دانشگاه واشنگتن آمریکا راهکاری را برای ساخت یک واکسن عمومی آنفلوآنزا ابداع کردند که از طریق هدف گرفتن مولفه‌های ژنتیکی ویروس عمل می‌کند.
بر خلاف واکسن‌های سنتی که برای ایجاد واکنش ایمنی از تمام اشکال یک ارگانیسم بهره می‌گیرند، این واکسن جدید که با استفاده از دی ان ای ساخته می‌شود، یک کد ژنتیکی را به درون یک سلول وارد می‌کند که از آن برای ساخت آنتی ژن بیماریی‌زایی استفاده می‌شود که محرک واکنش ایمنی است.
واکسن‌های دی ان ای بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر از واکسن‌های متداول کنونی ساخته می شوند و از آنجا که مولفه‌های بنیادین یک ویروس را هدف می‌گیرند، مشکل جهش ژنتیکی ویروس‌های بیماری زا را نیز به سادگی حل می‌کنند. در واقع یک بار تزریق این نوع واکس‌ها می‌تواند شخص را در برابر تمام انواع بیماری آنفلوآنزا که در گذشته وجود داشته یا در آینده ایجاد می‌شوند، مصون می‌کند.
به گفته محققان نتایج حاصل از آزمایشات اولیه واکسن دی ان ای انفلوآنزا روی حیوانات مثبت بوده است. این واکسن حاوی کدهای دی ان ای مربوط به پروتئین‌های چهار نوع آنفلوآنزا و همچنین یک پروتئین مشترک در بین تمام انواع ویروس های آنفلوآنزا است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز