روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 1,637
  • 1,097
  • 1,390,802
وزارت نیرو به دنبال آب درعمق ۲ هزارمتری

قائم مقام وزیر نیرو گفت: بررسی های کارشناسان حاکی از وجود آب هایی در اعماق دو هزار متری زمین و بیشتر تحت عنوان «آب های ژرف» در بخش هایی از ایران است که این وزارتخانه در قالب طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی آن را پیگیری می کند و اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریالی هم برای مطالعه پیش بینی کرده است.
طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با توجه به مصوبه شورای عالی آب، اقدام مشترک وزارتخانه های کشور، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور را نیاز دارد که به همراه وزارت نیرو باید برای مدیریت مصرف آب پیاده شود.
بر اساس این طرح پارسال ۴۷۵ میلیون متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل شد و در چهار سال آینده پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب و پس از ۲۰ سال ۱۱۰ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل خواهد شد.
«ستار محمودی» افزود: امسال ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای شروع کار و مطالعات اولیه انجام این مهم تخصیص یافته، اما تاکنون اختصاص پیدا نکرده است.
وی خاطرنشان کرد: هنوز برای اظهار نظر در خصوص این آب ها در کشور زود است و همه چیز پس از انجام مطالعات اولیه، حفر چاه های گمانه و سنجش کیفیت و کمیت آب های حاصله مشخص خواهد شد.
محمودی تصریح کرد: سیاست وزارت نیرو استفاده از این منابع آبی برای مصارف خاص با اولویت شرب بویژه در مناطق شرقی کشور است که بیشترین احتمال وجود آب های ژرف در این مناطق است.
وی تاکید کرد: آب های ژرف منابعی فوق العاده راهبردی محسوب می شوند و باید تحت ضوابط خاص قانونی قرار بگیرند.
قائم مقام وزیر نیرو گفت: قرار است مطالعات در این خصوص با همراهی و کمک روس ها انجام شود و تفاهم نامه ای هم در این زمینه مبادله شده و مطالعات اولیه نیز بر روی کاغذ آغاز شده است.
چندی پیش وزیر نیرو اعلام کرد: کاهش بارندگی، افزایش دمای هوا، افزایش تبخیر و افزایش جمعیت، منابعی آبی کشور را کاهش و مصرف آنها را افزایش داده است.
«حمید چیت چیان» گفت: برپایه گزارش های سازمان ملل متحد همه مناطقی که سالیانه کمتر از ۱۵۰۰ مترمکعب آب تجدیدشونده داشته باشند به مرحله بحران وارد شده اند و با این اوصاف ایران اکنون در وضعیت بحرانی آب قرار دارد.
به گفته وی، این بحران با وجود بارش های به نسبت مناسب در سال آبی گذشته همچنان ادامه دارد.
همچنین یکی دیگر از کارشناسان وزارت نیرو پیشتر در خصوص آب های ژرف به ایرنا گفته بود، این آب های شیرین و شور در لایه های بسیار زیرین زمین (اعماق بیش از یک هزار متر) قرار دارند.
آب های فسیلی محبوس شده در لایه های زیرزمینی که ناشی از وجود دریاهایی در قدیم در برخی مناطق است در این دسته طبقه بندی می شوند.
بخشی از این آب ها نیز ناشی از گسل های موجود زمین است و آب از طریق این گسل ها به منابع آب ژرف تزریق می شود.
به گفته «هدایت فهمی» معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، کل ایران از قابلیت بهره مندی از آب های ژرف برخوردار است و با مطالعات ژئوفیزیک و ژئوتکنیک در این طرح مطالعاتی به زودی در مناطق برخوردار از این آب ها، مشخص می شوند.
وی یادآور شد: برخی شواهد نشان می دهد بخشی از آب های کشور به صورت چشمه در اعماق بستر خلیج فارس (به عنوان چشمه های جوشان دریایی) ظاهر می شود، همچنین احتمال دارد آبهای کشور به صورت چشمه در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان بجوشد که این مساله نیز در این طرح بررسی می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز