وزیر نیرو آمد دیده شد رفت

منصوریردکانیان، پریروز مهمان تبریز بود، اما به نظر میرسد این سفر نیز سفری تشریفاتی بوده و سهم ما از حضور ایشان فقط یک تودیع و معارفه بوده باشد.
در حالیکه نباید نادیده گرفته شود که اردکانیان جزو نیروهای ویژه و خوش فکر دولت است که تحصیلات تخصصی خود را در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا به اتمام رسانده است . وزیری بسیار منظم و دقیق که برای مدیریت منابع انرژی فکرهای زیادی دارد .یکی از مسئولین وزارت برای نگارنده تعریف میکرد که وزیر برای ملاقات ایشان ساعتی را تنظیم کرده بود. راس ساعت قرار، وزیر با او تماس میگیرد و می گوید ۵ دقیقه بعد بیایید مهمان من سخنانش تمام نشده است .
او تنها وزیری است که برای انتصاب مدیرعامل های منطقه ای آگهی استخدام عمومی صادر می کند و در تلاش است تا بهترین ها را فارغ از خط و ربط اداری و سیاسی شان و صرفا با تکیه بر رزومه حرفه ای افراد، منصوب نماید. این وزیر توانایی حل مشکل را دارد به شرطی که ذهن او را به سمت ریشه مشکلات هدایت نمود.
اما ماجرا صرفا این نیست، مطالبه مجموعه استان از چنین وزیری تعیین کننده بهره مندی مان از ظرفیت های دولت خواهد بود. واقعیت آن است که وضعیت استان ما به لحاظ آب و برق اگر اکنون هم بحرانی نباشد در چند سال آینده یقینا بحرانی خواهد بود.
در این مقاله کوتاه فرصتی برای ارائه گزارش از وضعیت موجود نیست اما برای استناد به آمار رسمی باید در حوزه برق اذعان کرد استان ما ۱۵۰۰ مگاوات برق تولید میکند(آن هم ظرفیت اسمی است ) و این در حالی است که نیاز ما بیش از ۱۷۰۰ مگاوات هست. نیروگاه هریس با توجه به اوضاع آب در کشور ، عملا تبدیل به پروژه ای پرابلاماتیک (دردسر ساز) شده، پیشرفت ۲ نیروگاه در حال احداث نیز کند است.
علاوه بر این، ساخت و تجهیز تمام شهرک های صنعتی جدید که در استان ساخته شده و یا تحت احداث است نیازمند یک تدبیر ویژه در بحث تولید برق است.
انتظار این بود که مسئولین استان از جناب اردکانیان بپرسند با رویکرد جدید جنابعالی در موضوع سرمایه گذاری ها چرا موانع حضور شرکت یونیت اینترنشنال برای سرمایه گذاری ۵۰۰۰ مگاواتی در استان برچیده نمیشود؟
چرا برای حضور سرمایه گذاران در آذربایجان، شرط های غیر ممکن که اغلب موجب فرار سرمایه گذار می گردد وضع میشود؟ اینها حداقل سئوالاتی بود که می باید وزیر نیرو در تبریز، به آنها پاسخ می داد و نهایتا دستور رفع موانع را از همین جا صادر می کرد.
یقینا اگر اینگونه می بود یکی از موانع عمده تولید برق استان مرتفع میگردید و زمینه آسایش شهروندان فراهم می شد.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از