روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 88
  • 702
  • 1,334,289
وضعیت حیات وحش در برخی جزایر دریاچه ارومیه مطلوب است

وضعیت حیات وحش در برخی جزایر دریاچه ارومیه مطلوب است

مدیرکل حفاظت محیط زیســت آذربایجان غربی گفت: امروز موضوع دریاچه ارومیه به مســاله ای جهانی تبدیل شده و مردم،مسئولین و محافل بین المللی همه باهم برای نجات آن تلاش دارند. پرویز آراســته در همایش فرهنگی و اجتماعــی احیای دریاچه ارومیه افزود: تراز دریاچه در ۱۵ شــهریور ماه ســالجاری برابر با ۶۱/۱۲۷۰ بالاتر از ســطح آزاد دریا بوده که نسبت به تاریخ مشابه در سال گذشته ۴۷ سانتیمتر افزایش داشته است که نتیجه توجه ویژه دولت و همکاری مردم و مسئولین است. آراســته گفت: میزان بارندگی در زیر حوضه دریاچه در استان افزایش ۲۳ درصدی یافته اســت و تخمین زده می شــود حدود ۵/۲ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه موجود باشد. وی ادامــه داد:ارتفــاع و عمق آب دریاچه پایین اســت چرا که بســتر دریاچه ارومیه به دلیل رسوب نمکی، صاف و مسطح شده است. آراســته در خصوص وضعیت حیات وحــش در جزایر دریاچه ارومیه اشــاره کرد و گفت: وضعیت حیات وحش در جزایر اشــک،کبودان، اسپیر و آرزو مطلوب است واز لحاظ علوفه نیز در وضعیت بهتری قرار دارد امیدواریم آب در این مناطق بیشــتر از حال حاضر شود. اعتبارات اعطایی به اداره کل حفاظت محیط زیست ۵/۱ درصد از اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه است که کمترین میزان اعتبار است. آراســته اضافه کرد: اجرای طرح مالچ پاشــی طرح مهمی است که به صورت پایلوت در اســتان در سطح ۴۵ هکتار اجرا شد.وی گفت: هم اکنون در راستای جلوگیری از دخل و تصرفات ۲۷۰ هکتار از سواحل دریاچه پایش می شود. اســمعیل کریــم زاده رئیــس جهاد کشــاورزی آذربایجــان غربی نیز در ایــن جلســه بیان کــرد: ۲۸۰ هــزار هکتــار از اراضی کشــاورزی اســتان در حوضــه آبریــز دریاچه بــه صورت آبــی بــوده و اغلب با شیوه های سنتی آبیاری می شد. رئیــس جهــاد کشــاورزی آذربایجان غربــی گفت: به علــت کمبود اعتبارات، مقدار بسیار اندکی از اراضی استان و حدود ۴۰ هزار هکتار به آبیاری نوین مجهز شده است. وی گفت: در سال ۹۳ با اعتبار ۳۱۰ میلیارد ریال موفق به تجهیز اراضی کشاورزی به میزان یک هزار و ۹۰۰ هکتار به آبیاری های نوین شدیم. رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: جهاد کشاورزی استان در ســال ۹۴ نیز موفق به تجهیز اراضی به سیستمهای نوین آبیاری نوین به میزان ۶ هزار و ۹۰۰ هکتار با ۸۲۰ میلیارد ریال اعتبار شد. وی اظهــار کــرد: در ســال ۹۵ نیز حــدود یکــه زار و ۹۰۰ هکتار از اراضی کشــاورزی اســتان از محل اعتبارات تخصیص یافته ستاد احیا به آبیاریهای نوین مجهز شد که آذربایجان غربی در این زمینه در رتبه چهارم کشوری قرار گرفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز