روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 1,009
  • 744
  • 1,383,177
وضعیت ذخایر ارزی ایران درخارج ازکشور

معاون سابق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه هر عددی که برای دلار در بودجه سال ۹۶ کل کشور تعیین شود، صرفا محاسباتی است، گفت: ذخایر ارزی کشور هم‌اکنون وضعیت مطلوبی دارد.
سیدکمال سیدعلی گفت: امروز کشور به لحاظ منابع ارزی، مشکلی ندارد و به لحاظ ذخایر، وضعیت بسیار مطلوبی حاکم است؛ به نحوی که درآمدهای حاصل از صادرات کالایی نزدیک به ۴۵ میلیارد دلار بوده و ارز حاصل از فروش نفت نیز به این منابع اضافه شده است، بنابراین هیچ مشکلی به لحاظ منابع ارزی پیش روی بانک مرکزی نیست.
معاون سابق ارزی بانک مرکزی افزود: اگر دولت بخواهد یکسان‌سازی نرخ ارز را صورت دهد، به لحاظ منابع مالی با هیچ مشکلی مواجه نیست و هم اکنون نیز وضعیت ذخایر در خارج از کشور بسیار مطلوب است؛ ضمن اینکه اجرای یکسان‌سازی نرخ دلار، ورودی ارز به داخل کشور را به شدت افزایش خواهد داد و این موضوع منجر به سرمایه‌گذاری‌های جدید خواهد شد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر تنها سد راه پیش روی یکسان‌سازی نرخ ارز، نقل و انتقالات ارزی است که به نظر می‌رسد بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای حل این معضل به کار بسته است، اما بخشی از موضوع به تحریم‌ها برمی‌گردد.
سیدعلی همچنین با تاکید بر اینکه هر عددی که در بودجه سال ۹۶ کل کشور برای ارز در نظر گرفته شود، صرفا یک عدد محاسباتی خواهد بود، خاطرنشان کرد: الزاماتی که برای بودجه منظور می‌شود باید بر مبنایی باشد که نرخ ارز اتاق مبادلات را با نرخ بازار آزاد نزدیک کنداین فرض اول برای واقعی بودن عدد دلار در بودجه سال آینده است؛ ضمن اینکه کالاهایی که ارز مورد نیازشان در اتاق مبادلات ارزی تامین می‌شود، باید به سمت بازار آزاد حرکت کنند و از دلارهای ناشی از صادرات غیرنفتی بهره بگیرند.
معاون سابق بانک مرکزی اظهار داشت: بر این اساس اگر قرار باشد در بودجه سال ۹۶ عددی قرار دهیم، این نرخ صرفا یک عدد محاسباتی خواهد بود؛ چراکه بانک مرکزی باید بر اساس ضوابط نرخ روز بازار، یکسان‌سازی را انجام دهد؛ همانطور که در اسفندماه سال ۸۰ وقتی نرخ دلار ۷۹۸ تومان بود، سال ۸۱ با دلار ۸۰۰ تومانی شروع شد و یکسان‌سازی نرخ ارز نیز به ثمر رسید؛ بنابراین نباید صرفا روی بودجه متمرکز شد، هر عددی که در بودجه باشد، بانک مرکزی مکلف نیست با آن نرخ، ارز بفروشد؛ چراکه آن، کف مبلغ است و بانک مرکزی نباید در تعیین نرخ ارز، کمتر از آن عمل کند.
سیدعلی معتقد است که برای اجرایی‌کردن یکسان‌سازی نرخ ارز، حتما باید روابط کارگزاری کشور برقرار شود و نقل و انتقالات به راحتی صورت گیرد؛ البته شیوه کار بستگی به این دارد که بانک مرکزی سایر مقررات ارزی که می‌خواهد در این رابطه وجود داشته باشد را چطور ببیند. پس ملاحظات امروز بانک مرکزی در این قضیه مهم است؛ ولی به لحاظ منابع ارزی مشکلی وجود ندارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز