روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 598
  • 659
  • 1,438,159
وضعیت قرمز سرطان استان

شرکت بین المللی نقش کلیک که جزو شرکت های تحلیل آماری طرف قرار داد ویا مورد حمایت مرکز ملی آمار ایران نیز می باشد
گزارش بسیار مهمی در خصوص نرخ توزیع سرطان در میان استان های کشور منتشر نموده است که به لحاظ جایگاه استان ، برای ما بسیار اهمیت دارد.
این گزارش تاکید میکند میزان فوت ناشی از بیماری سرطان و تومورها در استان در رتبه دوم کشوری قرار دارد.
هرچند شاید استان آذربایجان شرقی به لحاظ آمار ابتلا به سرطان در رتبه های بهتری قرار داشته باشد اما مساله مرگ و میر ناشی از سرطان و تومورها بسیار حائز اهمیت است. ارتباط معناداری بین استان هایی که از نرخ بالای فوت ناشی از سرطان برخوردارند وجود دارد . مثلا بیشتر این استان ها صنعتی و با میزان بالای شهرنشینی هستند که از الگوهای مرسوم ابتلا به سرطان پیروی میکند. اما نکته حائز اهمیت که میتواند به مثابه زنگ خطری برای مسئولین ارشد نیز باشد، این است که آذربایجان شرقی با نرخ صنعتی و شهرنشینی پائین تر نسبت به اصفهان و مشهد از نرخ فوتی بالاتری برخوردار است و این نشان دهنده آن است که اقدامات درمانی ویا پشگیرانه در آذربایجان شرقی کم اثرتر از سایر استان های مشابه مان بوده است. آخرین آماری که از سوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز منتشر شده است در قالب گفتگوی دکتر درستی معاون بهداشت این دانشگاه بوده است . وی در مصاحبه ای که در سایت این دانشگاه منتشر شده است با اشاره به ۵ سرطان رایج مردان و زنان استان می گوید :
با توجه به مستندات موجود، سرطان‌های معده، پوست، مثانه، مری و روده بزرگ برای مردان وسرطان‎های پستان، پوست، مری، معده و روده بزرگ نیز جزو پنج سرطان نخست در زنان استان بوده و میزان شیوع سرطان در استان ما ۱۴۱ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است.
هرچند اظهارات وی در خصوص میزان شیوع سرطان در کشور تا حدودی امیدوار کننده است چرا که وی می گوید: میزان شیوع سرطان در دنیا، ۲۰۵ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر در مردان و ۱۶۵ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر در زنان است و در مقایسه با آمارهای جهانی، میزان شیوع سرطان در ایران، کم‎تر بوده و متوسط شیوع آن در هر دو جنس، ۱۵۸ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است.
گفتنی است تا کنون وزارت بهداشت در راستای مبارزه با سرطان و با محوریت اصلاح سیستم تغذیه شهروندان، کمپین‎های مختلفی همچون «نه به نمک و شکر» و یا حذف روغن اضافی و یا تشویق به مصرف لبنیات و سبزیجات، در صدد آن بوده است تا از شیوع این بیماری سهمگین ممانعت کند ، اما با این تفاسیر معلوم نیست تا چه اندازه این کمپین ها و تلاش ها موفق بوده است.
البته باید خاطرنشان ساخت ، هیچ مقام مسئول استانی تاکنون اشاره مستقیمی به آمار سرطان در استان نداشته است و تلاش های روزنامه ساقی آذربایجان برای مصاحبه با معاون درمان دانشگاه ،راهی به جز بروکراسی های اداری کسل کننده نداشت . این در حالی است که حق طبیعی شهروندان برخورداری از آمار به روز بیماری ها و معضلات بهداشتی است .
کوتاه سخن آنکه در صورت صحت آمار منتشره از سوی این شرکت داده پردازی ، زنگ های پر خطری برای آینده سلامت شهروندان استان به صدا درآمده است که لازم است مسئولینی با پشتکار و اراده چون رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اهتمام ویژه ای برای حل این نگرانی داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز