روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۹/۲۵
روزنامه ساقی آذربایجان
وضعیت نامطلوب صادرات خدمات فنی مهندسی در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی تاکید کرد: صادرات خدمات فنی مهندسی در آذربایجان شرقی از وضعیت خوبی برخوردار نیست.
مهندس علی طوماری در سمینار آموزشی چالش های فراوری صادرات خدمات فنی و مهندسی در تبریز اظهارکرد: توسعه‌ی خدمات فنی و مهندسی و صادرات دانش بنیان می تواند جایگزین مناسبی برای صادرات نفتی باشد. ظرفیت خدمات مهندسی از آنچه که می بینیم، بسیار بالاتر است و نیم میلیون مهندس متخصص متعهد در کشور می توانند بستر  لازم برای تحقق این امر را فراهم کنند.
وی افزود: کشور ما در حال حاضر با مشکل صادرات خدمات فنی و مهندسی مواجه است و آذربایجان شرقی نیز در این مورد چندان موفقیت آمیز عمل نکرده و تلاش ها برای رسیدن به سطح مطلوب است. کشورها در حال حاضر بر اساس صادرات نرم افزاری فعالیت می کنند و این نوع از صادرات، ارزش افزوده‌ای به شمار می‌آید.
وی بیان کرد: آموزش مهندسان و فارغ التحصیلان از جمله راهکارهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که دانش آموختگان ما اطلاعت زیادی از نحوه ی صدور خدمات مهندسی ندارند.
طوماری در ادامه با بیان این که رکود مسکن با رکود اقتصاد مساوی است، گفت: در سال ۹۲ حدود شش میلیون متر مربع ساخت و ساز در سطح استان داشتیم که این میزان در سال ۹۳ به چهار میلیون متر مربع و در سال گذشته به دو میلیون متر مربع کاهش یافته است و در سال هایی که در اوج بودیم، سالانه حدود ۱۲۰ میلیون مترمربع در سطح کشور ساخت و ساز وجود داشت و طبق پیش بینی ها با وضعیت فعلی در آینده نیز با روند کاهشی مواجه خواهیم شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز