روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 549
  • 659
  • 1,438,110
وظیفه مجمع تشخیص داوری است نه قانون گذاری

عبدالکریم حسین زاده در مورد نقش تشخیص مصلحت نظام‌ در تایید قوانین مجلس گفت: اعتقاد داریم مجمع تشخیص مصلحت نظام باید بین نظر مجلس و شورای نگهبان که هم مجلس وهم شورا بر آن پافشاری می کنند یکی از نظرات که درست تر را تأیید و یکی را رد کنند.

نایب رئیس فراکسیون امید در گفت‌وگو با خبر نگاران ادامه داد: اینکه مجمع یا نظر مجلس و یا شورای نگهبان را بپذیرد به معنای تقابل مجلس و شورای نگهبان با مجمع تشخیص نیست بلکه به مفهوم این است که هر یک از ارکان نظام کارکرد خودشان را دارند و در قالب این کارکرد نقش خود را ایفا می کنند.

نماینده اشنویه و نقده در پارلمان افزود : تنها محل قانون گذاری در کشور مجلس شورای اسلامی است که باید طرح‌ها و لوایح به رای جمعی گذاشته شود و قاعدتا به تصویب نمایندگان ملت برسد، تغییراتی که احیانا در مجمع تشخیص مصلحت بروی مصوبات مجلس اعمال می شود به رای آحاد نمایندگان و به صورت غیر مستقیم به رای ملت گذاشته نشده است .

عضو کمیسیون عمران تاکید کرد: مجمع در برخی موارد اقدام به قانونگذاری می کند در صورتی که نگاه مجلس این است که مجمع باید داوری کند و مفهوم داوری این است که بین این دو نظر یکی را قبول و دیگری را رد کند، یعنی نباید اعمال نظر سوم شود چراکه مفهوم این مسئله تغییر در روح طرح یا لایحه و یا قانون گذاری است که این وظیفه مجلس شورای اسلامی است .

وی بیان کرد: در مورد اینکه آیا مجمع به منظور داوری امکان اینکه بتواند اصلاح در موارد ارجاعی را داشته باشد باید در قانون ذکر شده باشد که چنین چیزی در قانون نیست و اگر قرار است چنین نقشی برای مجمع در نظر بگیرند باید در قالب استفساریه آن هم به تقاضای سران قوا از شورای نگهبان باشد .

نایب رئیس فراکسیون امید گفت: در حال حاضر شرایط به گونه ای است که ما در کشور نیاز به وفاق ملی،همبستگی ،تعامل و گفت و گو داریم. وقتی بسیاری از موارد را می توانیم با گفت و گو و صحبت کردن و اشراف به قانون حل کنیم چرا باید وارد فازی شویم که ورای اینهاست .

این نماینده اصلاح طلب مجلس ادامه داد: آقای لاریجانی سال‌هاست که در مجلس قانون گذاری می کند،آقای آملی لاریجانی سال‌هاست به عنوان قاضی و کسی که وظیفه استفاده کاربردی از قوانین را داشته است در آن موضع قرار گرفته است و این دو می توانند خارج از صحن مجمع با گفت وگو به یک نظر مشترک برسند .

حسین زاده تصریح کرد:خیلی‌ها منتظر این هستند که ثابت کنند در ایران جنگ قدرت هست و همبستگی نیست اگر هدف از همه این جلسات یعنی پافشاری مجمع و شورای نگهبان تامین منافع ملی باشد قاعدتا این مسایل در یک جلسه گفت و گو بین روسای مجلس و مجمع قابل حل است،اگر حل نشد راه‌های دیگری برای حل مسئله است که به فضای رسانه ای و فضای کنش متقابل نرسد چراکه این فضا به نفع منافع ملی ما چه در سطح سیاست داخلی و چه سیاست خارجی نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز