روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 644
  • 702
  • 1,334,845
وعده دیپلماسی عمومی در تبریز

وعده دیپلماسی عمومی در …
هفته پیش مراسمی در دفتر وزارتخارجه در تبریز برگزار گردید که اسم آن را شاید فقط بتوان بازسازی یک ساختمان اداری نهاد.
هرچند در آن مراسم مهمان اصلی که معاون اداری وزارت خارجه کشور بود، از ارتقای نقش این قدیمی ترین دفتر وزارت خارجه در خارج از پایتخت، ازسطح امور کنسولی به دیپلماسی عمومی، سخن رانده شد اما همین که یک مقام غیر مسئول در این زمینه ، چنین وعده ای میدهد خود نشانگر کم اهمیتی موضوع است و تا حدودی میتواند مبنای این سوتفاهم باشد که وزارت خارجه اگر بر تحقق این امر جدی بود لااقل معاون سیاسی وزیرخارجه چنین وعده ای را بر زبان جاری میکرد اما بنا را بر این میگذاریم که وعده آقای صابری ، صادق خواهد بود.
دیپلماسی عمومی واژه موخری است در عرصه دیپلماسی که در کنار ارکان اصلی دیپلماسی رسمی کشورها قرار میگیرد و شامل برنامه‌های فرهنگی و آموزشی و تبادل شهروندان سایر کشورها در چارچوب حمایت‌های دولتی می‌باشد. هرچند این واژه بصورت رسمی از اواخر دهه ۹۰ میلادی آنهم از سوی نظریه پردازان عرصه روابط بین الملل آمریکا وارد دایره لغات شده است اما مولفه های تشکیل دهنده دیپلماسی عمومی در اعصار گذشته هم بصورت غیر رسمی رعایت می گردیده است. ناگفته پیداست، هدف از دیپلماسی عمومی، اطلاع‌رسانی یا تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی دیگر کشورها است. مثلا زمانی که در کشور فرانسه حمله تروریستی صورت میگیرد، روشن کردن شمع برای ادای احترام به درگذشتگان آن حادثه در تهران ، میتواند نوعی دیپلماسی عمومی باشد که در نتیجه آن افکار عمومی فرانسه نسبت به کشورمان بهبود می یابد.
ظرفیت دیپلماسی عمومی تبریز
تبریز بعنوان مرکز استان های شمالغربی کشور برای ایفای یک نقش مهم و اساسی در حوزه دیپلماسی عمومی از پتانسیل های غیر قابل انکاری برخوردار است .
تاریخ مشترک، اشتراکات قومی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مشترک آذربایجان با کشورهای ترک زبان منطقه مانند ترکیه، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و اختصاصا مشترکات مذهبی با جمهوری آذربایجان و بخش هایی از کشور ترکیه ، میتواند در بستر دیپلماسی عمومی برگ های برنده فراوانی را در اختیار ایران قرار دهد.
هرچند حداقل از زمان ولیعهد نشینی عباس میرزا تا کنون ظرفیت های تبریز و آذربایجان در ارتباط با کشورهای همجوار مورد غفلت قرار گرفته است،لاجرم استفاده از این ظرفیت عمومی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی مستلزم تحقق شرط و شروطی است. البته از این نکته بگذریم که عموما ما ایرانیان متخصص فرصت سوزی های تاریخی هستیم.
شروط تحقق وعده وزارت خارجه
مهمترین شرط تحقق چنین وعده ای(دفتر تبریز بعنوان مرکز دیپلماسی عمومی) نخست، اراده عملی تهران برای ارتقای سطح فعالیت این دفتر از یک مرکز تشریفاتی به یک مرکز تصمیم گیری و نه تصمیم سازی است .امری که سال‌هاست وجود خارجی نداشته است و این دفاتر تنها به انجام امور کنسولی محدود بوده اند.
دومین شرط ، تضمین افزایش دامنه اختیارات این دفتر در قالب تمرکز زدایی از تهران است.تحقق دیپلماسی عمومی نیازمند خلاقیت و ابتکارات و بالاتر از آن ورود بخش های غیر دیپلماتیک مانند هنرمندان، ان جی او و فعالین اجتماعی و.. بدون محدودیتهای امنیتی است تا با تکیه بر توان بومی خود در این عرصه نقش آفرینی کنند .تبریز این توان را دارد در سایه توسل به حوزه ها و شاخه های مهم دیپلماسی عمومی نگرش مردم کشورهای آذربایجان، ترکیه و حتی ازبکستان ، ترکمنستان و قرقیزستان را نسبت به کشورمان دچار تحول نماید. تنها و تنها اگر تبریز نقش تاریخی خود در رابطه با ترکیه را به درستی ایفا نماید بخش مهمی از مناسبات ملی ایران در منطقه را میتواند تحت تاثیر قرار دهد.
یک تجربه منفی
وقتی می گوئیم این وعده ها تنها به مثابه طبل های توخالی و یا سرگرمی های سخنرانی های رسمی است ، بیراه نخواهد بود اگر از عملکرد دستگاه خارجه مثالی بیاوریم. بعنوان نمونه اگر همین دو ماه پیش شاهد برگزاری اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تبریز بودیم یکی از ظرفیت های مهم آذربایجان در تحقق دیپلماسی عمومی هم به خوبی متجلی می شد اما متاسفانه علیرغم تمایل آشکار اردوغان برای حضور در تبریز، این فرصت بی نظیر از دست رفت تا بازهم تردید ها نسبت به اراده عملی دولت زیر سئوال رود. با این اوصاف فقط گذر زمان میتواند مبنای قضاوت صحیحی برای آذربایجان نشینان، فراهم نماید تا ببینیم آیا چنین اختیاراتی به تبریز داده خواهد شد یا این وعده نیز فقط در حد یک هیجان ناشی از سخنرانی در یک مراسم اداری بوده است!

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز