روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 66
  • 654
  • 999,268
وقار بانوان آذربایجان، غزلی ماندگار در دفتر موسیقی ایران

“ماریا یزدانی” سرپرست نخستین گروه موسیقی بانوان آذربایجانی، در گفت و گو با نصر به بررسی جایگاه هنری بانوان آذربایجان در موسیقی ایران پرداخت.
در جوامع مختلف بشری زنان و مردان در کنار یکدیگر با تلاش های خود در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی به رشد و ارتقا جامعه زیستی خود پرداخته و در راستای حفظ و صیانت از فرهنگ و هنر آن جامعه گام های موثری را برداشته اند.
لازم به یادآوری نیست که بانوان ایرانی به خصوص بانوان آذربایجان همواره نقش بسزایی در طول تاریخ به عنوان پشتوانه قدرتمند مردان داشته اند.
آذربایجان همواره بر لطافت طبع و جسارت مردانه، بانوان خود بالیده و صورت گلگون تاریخ خود را با خون دلاوران پرورش یافته در دامان شیرزنانش، سرخ نگاه داشته است.
ادبیات کهن آذربایجان از دیر باز در مدح و ثنای زن و مادر بسیار سخن رانده و بسیاری هم به موسیقی و به اجرا درآمده است. از اینکه در موسیقی ما در همه سبک ها همیشه زن و مقام زن یکی از پر مخاطب ترین و یکی از انتخاب های موسیقیدانان بوده است، هیچ شکی نیست اما در این میان شناخت جایگاه بانوان در خلق آثار اصیل و زیبای موسیقی ایران و آذربایجان، موضوعی است که شاید آنطور که شایسته هنر زیبای آن ها بوده، توجه نشده است.
زمانی که بخواهیم وارد حوزه بانوان و بررسی توانایی های آن ها بشویم، نخست باید ظرفیت و قابلیت این حوزه را درک کنیم. بانوان قدرت عظیمی هستند که می توانند در زمینه توسعه پایدار با توجه به توانمندی هایشان تاثیرگذار باشند، ظرفیت بانوان در زمینه موسیقی و هنر میتواند باعث کارآفرینی و اشتغال زایی شود.
در سال های نه چندان دور که فعالیت بانوان در حوزه موسیقی با محدودیت های بسیاری مواجه بود، بانوان هنرمند همواره در تداوم و ارتقا هنر خود استوار بوده و آثار بی بدیلی را به دنیای موسیقی ایران و آذربایجان هدیه کرده اند، اکنون پس از گذار از شرایط و موقعیت های دشوار در این حوزه، بازه فعالیت بانوان هنرمند گسترش یافته و زمینه های مناسبی برای پاسداشت هنر زنان خوش فکر کشورمان فراهم شده است.
آذربایجان نیز همواره از وجود بانوان خوش ذوق و هنرمند خود بهره مند بوده و در سال های اخیر شاهد درخشش توانایی و قابلیتهای بانوان خود در عرصه موسیقی بوده است.
گروه موسیقی “پارلا”، نخستین گروه موسیقی ویژه بانوان در شمال غرب کشور است که به سرپرستی “ماریا یزدانی” تشکیل شده و به ارائه موسیقی اصیل و غنی آذربایجان در میان جامعه زنان کشور، می پردازد.
این گروه که در سال ۱۳۹۵ تشکیل یافته است، با اجرای موسیقی فولکلور و همینطور حرکات آیینی آذربایجان، در راستای حفظ و اشاعه موسیقی اصیل آذربایجانی و نیز صیانت از فرهنگ غنی اقوام ایرانی، گام های موثری برداشته و به عنوان نخستین گروه موسیقی بانوان آذربایجانی در تالار وحدت تهران به روی صحنه رفته است.
در همین راستا، خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر نصر، در گفت و گویی صمیمی با “ماریا یزدانی” سرپرست و خواننده گروه موسیقی پارلا، به بررسی جایگاه هنری بانوان آذربایجان در موسیقی ایران پرداخت، که در ادامه این گزارش به شرح این گفت وگو، می پردازیم.
●خانم یزدانی در ابتدای گفت و گویمان، لطفا در مورد آغاز فعالیت خود در عرصه موسیقی و به ویژه آواز، بفرمایید.
من فعالیت خود در حوزه موسیقی را از سال ۱۳۷۶ زیر نظر همسرم “غلامرضا میرزازاده” در گروه کودک و نوجوان صدا و سیمای مرکز تبریز آغاز کردم. آواز، سلفژ و صداسازی را نیز زیر نظر اساتیدی همچون “اسفندیار قره باغی”، “خسرو نژادآریا”، “مسعود امیرسپهر” و “رضا رنج آزمانی” فرا گرفته ام و پس از گذشت سالها و کسب تجربه به همکاری با گروه های موسیقی “باریش”، “آوای شهریار”، “ایماژ” و “سس” و همچنین مشارکت در تولید و اجرای موسیقی نمایش، فیلم و سریال، برنامه های تلویزیونی و آلبوم های موسیقی به عنوان گروه کُر و بک وکال پرداختم.
●باتوجه به اینکه آواز بانوان در کشور ما محدودیت ها و ممنوعیتهای زیادی دارد اما بازهم با این حال شما آواز را انتخاب کرده و ادامه دادید، عامل انگیزشی شما در این سالها چه چیزی بوده ؟
علاقه خاص خودم و همچنین تشویق همسرم در این حوزه برای ادامه جدی تر این مسیر سبب شد تا در این مسیر بمانم و با علاقه بیشتری به فعالیت در حوزه آواز بپردازم، درست است که محدودیت های زیادی هست اما با این وجود بعد از چند سال دیدم که هنرمندان و خوانندگان خانم حالا یا به شکل همخوان یا کنسرت بانوان و … همگی در ایران یا بیرون از مرزها مشغول به فعالیت هستند . هرکسی نگرش خاص خود را در این زمینه دارد ولی مسئله این بود که خانم ها با تمام این محدودیت ها بازهم در این زمینه فعالیت کردند و تنها چیزی که باعث ادامه ی این راه برایم شد، اول از همه علاقه ی خودم و بعد از آن حمایت خانواده و تشویق اساتید و حمایت مردم تبریز و آذربایجان است.
●چطور شد که به تشکیل “گروه موسیقی پارلا” و اجرای صحنه ای برای بانوان فکر کردید؟
فکر میکنم کسی وجود ندارد که با موسیقی ارتباط نداشته باشد‌، به ویژه بانوان که حس زیبای مادری را از بدو تولد فرزندانشان با صدای خود به آن ها می بخشند. همین فکر برای من کافی بود تا برای موسیقی بانوان شهر و کشورم تصمیماتی را بگیرم، به همین خاطر پس از مشورت با همسرم و صحبت با چند تن از دوستان هنرمند خود، تصمیم به تشکیل گروه پارلا گرفته و فعالیت خودمان را از سال ۱۳۹۵ آغاز کردیم. پارلا تشکیل شد تا موسیقی اصیل آذربایجان اینبار به دست بانوان هنرمندش به اجرا در بیاید.
● آیا گروه پارلا برنامه ای برای اجرای صحنه ای در شهر خود “تبریز” و سایر شهرهای کشور دارد؟
قطعا اگر بسترهای لازم برای اجرا صحنه ای در تبریز فراهم شود، اولویت گروه پارلا، اجرا در تبریز خواهد بود، لازم به ذکر است که در اینجا از مسئولان فهیم استان تقاضا داشته باشم که بسترهای لازم را برای ایجاد سالن اختصاصی فعالیت موسیقی بانوان فراهم سازند.
● با توجه به اینکه گروه پارلا به ارائه موسیقی فولکلور و حرکات آیینی آذربایجان می پردازد، استقبال از این گروه در تهران در این دو سال چگونه بود؟
بسیار خرسندم از اینکه بگویم تلاش همکارانم در این دو سال به ثمر نشسته و ما در دو اجرای خود شاهد حجم بالایی از استقبال بانوان بودیم، نکته قابل توجه برای مخاطبانمان وقار و متانت بانوان تبریزی بود که با لباس های سنتی و اصیل خود به روی صحنه رفته و به ارائه موسیقی فولکلور خود می پردازند.
●درجامعــــه ما حضــــور بانوان بخصوص درحوزه فرهنگ و هنر، همواره با اما و اگرهایی روبه‌رو بوده و هست؛ در بحث موسیقی این حضور تا حد زیادی پررنگ‌تر است. آیا شما هم به این مسأله باور دارید؟
بله موافق هستم. متأسفانه بانوان برای معرفی خود به جامعه موسیقی چه در داخل و چه در خارج کشور با محدودیت هایی مواجه هستند، امیدوارم روزی برسد که حمایت خوبی از بانوان بشود. تمام تلاشم این است که با همکاری همکارانم صدای موسیقی آذربایجان را به گوش جهانیان برسانم و با افتخار بگویم من یک بانوی ایرانی هستم و می توانم هنرخود را به جامعه غربی با وقار و متانت اصیل آذربایجانی خود نشان بدهم.
●آیا این نگاه تأثیری برحرکت وموفقیت‌های شما درعرصه موسیقی داشته است؟
خیر. مشکلات و سختی‌های بسیاری درمسیر داشته ایم ولی هیچ گاه نا امید نشده ایم، بلکه تلاش کردیم تا با شرایط و موازینی که باید در مسیر خود رعایت کنیم، اهداف خود را پیش ببریم تا ه نتیجه مطلوب برسیم.
● حضور بانوان درعرصه ‌موسیقی تا چه اندازه می‌تواند در رشد و ارتقای سطح موسیقی کشور مؤثر باشد؟
قطعا حضور بانوان در جهت رشد و ارتقای موسیقی کشورمان تأثیر بسزایی دارد. البته مسئولان فرهنگی کشور باید در این زمینه حمایت‌های لازم را داشته باشند.
با توجه به برخی نگرش ها در نگاه به موسیقی جامعه ما، آیا درحال حاضر بازار کار برای اهالی و علاقه‌مندان موسیقی بانوان به شکل مطلوبی وجود دارد؟
خب خوشبختانه باید بگویم که در سال های اخیر شرایط برای فعالیت بانوان بهبود یافته و زمینه مناسبی برای ارائه توانمند های بانوان در حوزه موسیقی فراهم شده است.خوشبختانه تعداد گروه‌های موسیقی بانوان افزایش یافته و می توان گفت که در برخی از موارد ، بانوان قوی تر از هنرمندان مرد به ایفای نقش خود در موسیقی می پردازند.
●چشم‌انداز موسیقی را در حوزه بانوان در استان و کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به بستر های جدیدی که مسئولان با فرهنگ استان و کشور برای فعالیت بانوان ایجاد کرده اند، قطعا حوزه فعالیت بانوان در این عرصه با پیشرفت های چشم گیری رو برو خواهد شد. ما از مسئولان فهیم و با فرهنگ استان خواستاریم تا با ایجاد زمینه ای مناسب تر برای بانوان هنرمند تبریزی، بستر لازم را برای اجرای صحنه ای گروه های موسیقی مختص بانوان را نیز، فراهم سازند.
● و سخن آخر، به عنوان یک مادر، چه صحبتی با مادران برای آموختن الفبای موسیقی به کودکانشان دارید؟
همه ما از بدو تولد با صدای لالایی های مادرانمان به آرامش رسیدیم که یکی از زیباترین کلام ها و موسیقی های جاودان در ذهن همگان است. آذربایجان دارای بایاتی و شعرهای زیبایی است که مادران می توانند با زمزمه آن ها در دوران کودکی فرزندانشان، آن ها را با موسیقی آشنا کنند، به نظر من هر مادر وظیفه دارد که موسیقی را که الهام گرفته از موسیقی زیبای طبیعت و آفریده پروردگار است به فرزند خود بیاموزد./نصر

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز