روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 165
  • 761
  • 1,332,866
یک ترفند جدید و ساده برای تقویت حافظه

برای خیلی از ما پیش می آید که وقت و بی وقت یادمان می رود کلید خانه را کجا گذاشته ایم یا فراموش می کنیم چترمان را با خود همراه داشته باشیم. دانشمندان برای اینکه چیزی را از قلم نیندازید یک راه حل پیدا کرده اند!
محققان دانشگاه تورونتو کانادا می گویند فکر کردن در مورد یک وسیله در جایی که باید به یاد آورده شود و تعیین کردن یک عمل و رفتار برای آن، به ذهن در تشکیل دادن یک حافظه عینی کمک می کند.
با این کار دقیقاً وقتی که به آن نیاز دارید سر و کله اش پیدا می شود. آنها برای فهمیدن این موضوع که بهترین روش برای میخکوب کردن حافظه چیست، روی ۸۰ نفر که بین ۶۱ تا ۸۸ سال سن داشتند کارآموزی حافظه را اجرا کردند و متوجه شدند که تعیین کردن یک رفتار برای یک وظیفه، مانع فراموشی شرکت کنندگان شد.
برای مثال، تصور کردن اینکه سر چتر شما در قفل در جلویی گیر کرده است و نمی توانید آن را بسته یا باز کنید به حافظه اجازه می دهد تا وقتی می خواهید خانه را ترک کنید و در را قفل کنید به ذهنتان یادآور شود.
مشابه همین موارد را در مورد غذای حیوان خانگی یا دسته کلید هم می توان تمرین کرد.
یعنی با فکر کردن به اینکه سگ شما منتظر است تا شما از شر محل کارتان خلاص شوید می تواند یادآوری خوبی برای این باشد که در راه بازگشت به خانه غذایش را تهیه کنید یا با تجسم اینکه دسته کلیدتان دارد حسابی در جیب لباستان سر و صدا می کند باعث می شود که از پشت در ماندن نجات یابید.
این راهبرد طبیعی را حافظه را اتحادسازی می نامند و محققان بر این باور هستند که می تواند به افرادی که دچار دمانس یا زوال عقل هستند کمک کند تا به رغم رنج بردن از فراموشی مکرر بر مشکلات یادآوری غلبه کنند.
مطالعات قبلی نشان داده بود که تجسم کردن دو شی که در هم ادغام می شوند و به یک چیز تبدیل می شوند به افراد کمک می کنند تا روی نقائص مربوط به این حافظه غلبه کنند اما این تحقیق جدید به وضوح نشان می دهد که فهم رابطه بین آن دو موضوع و شی در یادآوری بسیار اهمیت دارد.
همچنین در تحقیقات گذشته آمده بود که می توان با ورزش، تنفس عمیق، حل کردن جدول و تغذیه سالم حافظه را تقویت کرد. از سوی دیگر نوشتن یک تکلیف یا شی مهم که لازم است به یاد آورده شود و سپس بلند گفتن آن هم می تواند شانس به خاطرسپاری آن را تا ۵۰ درصد فراهم کند.
با توجه به اینکه عملکرد شناختی مغز در طول سالمندی ضعیف می شود این راهبرد متحدسازی شاید بتواند جواب جدید و اثرگذارتری در میان روش های متعدد تقویت حافظه باشد و بتواند بسته به چیزی که می خواهید به آن دست یابید برای مشکلات جزئی حافظه کارساز باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز