روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
پارکینسون و ملانوم دو روی یک سکه

مطالعات محققان نشان می‌دهد، بیماری‌های پارکینسون و ملانوم (شایع‌ترین نوع سرطان پوست) مرتبط هستند و ابتلا به یکی، احتمال ابتلا به دیگری را چهار برابر افزایش می‌دهد.
مطالعات اخیر محققان کلینیک مایو آمریکا با بررسی هزار بیمار مبتلا به پارکینسون و بیش از ۱۵۰۰ بیمار مبتلا به ملانوم در روچستر نشان می‌دهد بیماری‌های پاکینسون و ملانوم مرتبط هستند و ابتلا به یکی احتمال ابتلا به دیگری را افزایش می دهد.
هنوز دلیل ارتباط این دو بیماری ناشناخته است ولی محققان امیدوارند با شناسایی ژن‌های رایج در این دو بیماری، واکنش‌های ایمنی و اثرات زیست محیطی بتوانند علت این ارتباط را کشف کنند. درک دلیل ارتباط این دو بیماری می‌تواند راهکارهای مناسبی را برای تشخیص و درمان در اختیار محققان قرار دهد.
تحقیقات قبلی نشان داد داروی ‘لوودوپا’ که برای درمان پارکینسون استفاده می‌شود، نقش مهمی در درمان ملانوم دارد؛ ولی تحقیقات اخیر این نظریه را رد کرده است.
پارکینسون پس از آلزایمر شایع ترین بیماری سیستم اعصاب است که بر اثر کاهش دوپامین و اختلال جسم سیاه مغز ایجاد می شود. جسم سیاه پیام های عصبی را از طریق نخاع به عضلات مختلف ارسال می کند و این فرآیند از طریق ماده شیمیایی دوپامین صورت می گیرد و باعث اختلال در تعادل و کنترل عضلات می شود.
روش های رایج کنترل این بیماری، داروی هایی هستند که با تحریک مغز، به ترشح دوپامین کمک می کنند. این روش ها بیماری را درمان نمی کنند، بلکه علایم را کاهش می دهد و پاسخ آن روی افراد مختلف، متفاوت است.
بیماری پارکینسون معمولا با لرزش یک دست آغاز می شود و به تدریج اکثر اندام‌ها را درگیر می کند. حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این اختلال مبتلا هستند.
به گزارش مرکز پیشگری و کنترل بیماری آمریکا، در این کشور از هر ۵۰۰ نفر یک نفر به این بیماری مبتلا است. احتمال ابتلا به پارکینسون در مردان ۱/۵ برابر زنان است.
شایع ترین نوع سرطان پوست، ملانوم نام دارد است. سالانه بیش از ۶۳ هزار نفر در آمریکا به ملانوم مبتلا می شوند که از این تعداد ۹ هزار نفر جان خود را از دست می دهند. ملانوم شایع ترین سرطان در بین جوانان و نوجوانان آمریکایی است.
هزینه درمان ملانوم در آمریکا سالانه حدود ۸/۱ میلیارد دلار برآورد شده است. علاوه بر پارکینسون، نور مستقیم آفتاب، استعمال دخانیات، پیوند عضو و رادیوتراپی از مهمترین دلایل ابتلا به ملانوم هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز