پاسخگویی پالایشگاه تبریز به همسایه غربی

سرویس سیاسی ســــاقی آذربایجان
منطقه کوجووار دو میهمان ناخواسته تاریخی دارد، پالایشگاه و سپس پتروشیمی. این دو غول صنعتی که اتفاقا برای استواری نظام اقتصادی کشور حیاتی نیز هستند، حضورشان در جوار منطقه مسکونی، مخاطرات زیست محیطی و حتی امنیتی را هم به همراه داشته است. چه در زمان جنگ که پالایشگاه تبریز جزو یکی از بهترین اهداف نظامی دشمن تلقی می گردید و بمباران آن خاطره های دوران کودکی بسیاری از اهالی است و چه اینکه پالایشگاه در سنوات گذشته، بر اساس ادعای ساکنین محلی، آلاینده هایی را به محیط زیست تحمیل کرده است .
این البته دومین جلسه ای بود که اهالی کوجووار با مدیران این مجتمع تولیدی درطول چند ماه گذشته تشکیل می دادند تا در تعاملی منطقی ، تمامی ابعاد مسائل فی مابین را با هم طرح و مورد بررسی قرار دهند و اصطلاحا چالش های همسایگی را به صفر برسانند.
همسایگانی که دیگر منطق مطالبه گری را به خوبی یاد گرفته اند. آنها دیگر اهالی نیستند، ngo ای هستند که برای تحفظ حق حیات زیستی شان تلاش میکنند. نسل جدید مطالبه گر در کنار ریش سفیدان منطقه بانیان این جلسه بودند.
بدون دخل و تصرف در صحبت های دو طرف، گزارش مختصری از آنچه در جلسه روز چهارشنبه اتفاق افتاد را مخابره مینمایم
در ابتدای این جلسه مهندس آقا بیگلو مدیر عمرانی مجتمع پالایشگاه تبریز به ارائه گزارشی از وضعیت موجود و نیز تلاش ها برای رفع دغدغه های اهالی پرداخت.
یکی از اهالی گفت: درحالیکه وزیر نفت پارس جنوبی با این سن کم را مستهلک خطاب می نماید پالایشگاه تبریز نیز در حال مستهلک شدن هست باید برای حل این فکری کنید و بازسازی نیاز است.
نصابی، مسئول انجمن اسلامی مسجد امام زمان(ع) نیز در سخنان خود گفت: نتیجه مصوبات جلسه قبل چه بوده؟ و پیگیری ها به کجا رسیده است؟وی به تلاش های پتروشیمی اشاره کرده و افزود: اقدامات پتروشیمی ملموس است که اقداماتی انجام داده است باید اقدامات پالایشگاه هم برای مردم ملموس باشد. وی اصرار مجدد پالایشگاه در قیرسازی را پاشیدن نمک بر زخم اهالی دانست در حالیکه محیط زیست و صنایع مخالف این اقدام هستند.
بازهم مشکل بو
نصابی تداوم مشکل بوی نامطبوع را معضل همیشگی منطقه عنوان کرده و همچنین به مشکل سیلاب های ناشی از کانال آب پالایشگاه اشاره نمود.
عوارضات آلایندگی موضوع دیگری بود که بارها و بارها در اظهارات وی و همچنین خانم ذاکر مشاهده میگردید . ادعای اهالی این بود که این مسئله شفاف نشده و علیرغم طرح موضوع در جلسه قبل معلوم نشده است که آیا این عوارض پرداخت میشده است یا نه ؟ و اینکه اگر این عوارض باید در همان محل هزینه شود تا کنون چه هزینه هایی شده است برای کوجووار؟
جایابی غلط
دکتر یاری با طرح این پرسش که معیار جایابی چه بوده است و چگونه این منطقه برای این صنعت مخرب محیط زیست انتخاب شده است اظهارداشت: باید پرسید آیا پالایشگاه آبادان چسبیده به شهر است یا نه؟ وی با اشاره به آمار و ارقام آقابیگلو از اقدامات این مجتمع برای کاهش آلایندگی ها اشاره کرد و گفت معیار قضاوت مردم حس بویایی و شنیداری و دیداری آنهاست . مهم است که نظر مردم همچنان این است که پالایشگاه همسایه خوبی برای تنفس آنها نیست هرچند رنکینگ شما در محیط زیست ۱ اعلام شده باشد .
کارگروه مطالعاتی
پیشنهاد مشخص ngo زیست محیطی تشکیل کارگروه مطالعاتی از بین متخصصین امر بود تا بصورت همه جانبه به بررسی وضعیت موجود و نیز وضع مطلوب و راهکارهای رسیدن به آن بپردازند
تملک اراضی برای فضای سبز
مسئله بعدی که توسط یکی دیگر ازاهالی مطرح شد موضوع تملک اراضی برای ایجاد فضای سبز در داخل کوجووار از سوی پالایشگاه بود. البته در ادامه این جلسه به وجود زمینی در مجاورت پالایشگاه اشاره شد که این مجتمع می تواند آن منطقه را تملک کرده و فضای سبز ایجاد نماید.
آقابیگلو مدیر عملیات پالایشگاه در پاسخ به شائبه فعالیت غیرمجاز شبانه در این واحد، گفت: قسم میخورم این موضوع صحت ندارد و اینکه گفته میشود چون برخی فعالیت ها، شب ها انجام میشود پس شبها بو می آید اشتباه است.
وی برای چندمین بار تاکید کرد باید همگی مبتنی بر شاخص ها صحبت کنیم . هرچیزی شاخصی دارد و ناظر شاخص های ما محیط زیست است . وی همچنین به تشکر محیط زیست از پالایشگاه در جلسه اخیر این سازمان با حضور نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی اشاره نموده و گفت : برای تولید گازوئیل یورو ۵ حتما پیوست زیست محیطی رعایت شده که توانسته ایم مجوز بگیریم.
امجدی یکی دیگر از اهالی با انتقاد از آمار و ارقام ارائه شده ، به فرزند و مادر آسمی خود اشاره کرد و گفت لطفا با اعداد بازی نشود و تنها بعنوان یک برادر بگویید با این بیماری های شایع در منطقه چه باید کنیم ؟
مدیرعملیات پالایشگاه باتاکید مجدد بر فرآیندهای استاندارد پالایشگاه که مبتنی بر استانداردهای اروپایی است گفت : ما با حساب و کتاب صحبت می کنیم. وقتی میگوییم میزان سولفور به زیر ۱۰ppm در تولید گازوییل یورو ۵ رسیده ایم ، این یعنی ما برای محیط زیست اثر تخریبی نداریم. و همه اینها قابل ارزیابی است . ما برای رفع بوهای آزاردهنده اقدام به ایجاد واحد گرانول سازی کرده ایم در حالیکه این واحد هیچ نفع مادی ای برای ما ندارد و جزو واحدهای زیست محیطی ماست . برای این کار ۱۲/۵ میلیون یورو خرج کرده ایم تا اهالی در آسایش باشند.
با افتخار تنها واحدی هستیم ک بنزن را از بنزین خارج میکنیم و این مبتنی بر استانداردهای اروپاست که حالا میزان بنزن را به زیر یک درصد دربنزین یورو ۴ رسانده ایم. وی به ابتکار این پالایشگاه در تبدیل بنزین عادی به بنزین یورو۴ بواسطه یک کاتالیست ساده اشاره نمود و گفت: این کارهای ارزشمند در این مجتمع انجام میشود تا به مردم ایران خدمت شود. وی همچنین به عدم خرید میعانات گازی تا زمان تکمیل سیکل مورد نیاز آن اذعان کرد.
وی همچنین در پاسخ به درخواست خانم ذاکر فرمانده پایگاه خواهران کوجووار به موضوع پرداخت عوارض یک درصد محیط زیستی هم اشاره کرده و افزود: مرجع تصمیم گیرنده دراین خصوص محیط زیست است، آنها تشخیص میدهند که کدام واحد مشمول پرداخت این عوارض هست یا نیست. تا سال ۹۳ مشمول طرح بودیم که پرداخت ها هم مشخصا بیلان دارند . ولی مرجعی که پول را میگیرد اداره مالیات و دارایی است که به حساب خزانه کل واریز میکند . آقابیگلو همچنین گفت : در خصوص دغدغه های امنیتی ، باید خاطرنشان کنم مدیرعامل پالایشگاه، فرمانده پدافند غیرعامل منطقه نیز هستند و تمامی دستورالعمل ها در این خصوص در حال اجرا و پیگیری است.
وی در پاسخ به انتقادات یاری دبیر ان جی او یاشیل کوجووار در خصوص عملکرد پالایشگاه گفت : اقدامات ما حتما باید مبتنی بر مطالعات ای آی اس باشد که خود آن هم با اشل های اروپایی کاملا مطابق است .
مساحت تقریبی پالایشگاه ۲۰۰هکتار است که حسب قانون ملزم هستیم ۱۰درصد مساحت مان را به فضای سبز اختصاص دهیم و این در حالی است که بالای ۲۵درصد فضای سبز داریم.
وی به مطالعه صورت گرفته در مواقع وارونگی دما اشاره کرد و گفت : آلودگی این منطقه در آن مواقع نسبت به داخل شهر کمتر است.
در حین بازدید میدانی اعضای جلسه از محل پالایشگاه ، برنامه ها و اقدامات زیست محیطی ، مجددا توسط مدیر بهره برداری مجتمع به صورت موکد معرفی گردید.
تخلیه حوضچه ها
از تعداد ۴ حوضچه موجود در پالایشگاه تا کنون سه حوضچه تخلیه شده است و مقرر شده با تامین تجیهزات مورد نیاز، سیستم r/o یا اسمز معکوس در این حوضچه باقی مانده اجرا شود تا خروجی آن فقط بصورت جامد و کود بیرون بیاید.
واحد قیرسازی تعطیل است
مدیر بهره برداری با اشاره به تعطیلی واحد قیرسازی اشاره کرد: این مسئله تا حدودی مربوط به جوسازی های رقبای ما در بازار بوده است و گرنه تمامی استانداردها در این واحد وجود دارد و مرتبا کنترل می گردد.

ادامه گزارش در شماره بعدی …

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از