روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 2
  • 322
  • 1,569
  • 1,020,771
پای دلالان به بازار سیب مراغه باز شد چانه‌زنی برای کاهش قیمت

شهرستان مراغه که همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید سیب در کشور است و امسال ۱۸۰ هزار تن سیب از باغات آن برداشت خواهد شد، اما این روزها با برخی مشکلاتی همچون تلاش دلالان برای کاهش قیمت خرید روبه‌رو شده است.
شهرستان مراغه که به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید سیب در کشور مطرح است این روزها با برخی مشکلات همچون نارضایتی باغداران از بازار فروش و حضور دلالان در این بازار دست و پنجه نرم می‌کنند.
این شهرستان که مستعد بودنِ باغات و زمین‌های کشاورزی آن سبب شده محصولات تولیدی آن، حتی به کشورهای خارجی صادر شود و از همین حیث این محصول کشاورزی را می‌توان یکی از محصولاتی دانست که قدرت ارز آوری بسیاربالایی برای استان و نیز کشور دارد.
اما شاید دیگر قدرت تولید سیب در این شهرستان را نتوان همانند سال‌های نه چندان دور دانست، سالیانی که هر کجای شهرستان مراغه پر از درختان سیب بود، درختانی که امروز کمتر اثری از آن‌ها در این شهرستان دیده می‌شود.
باغداران مراغه‌ای امروزه بیش از همه چیز از قیمت خرید ناعادلانه محصولات مرغوب خود ناراضی هستند و قیمت فروش این محصول را برای زحمات سالیانه‌ای که برای پرورش سیب در باغات خود می‌کشند، کافی نمی‌دانند.
پای صحبت کشاورزان و باغداران سیب مراغه که بنشینی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند از نقش بالای دلالان در بازار خرید و فروش سیب تا قیمت ناعادلانه خریداران از این باغداران.
تولید ۱۸۰ هزارتن سیب مرغوب درمراغه
محمدنریمانی رئیس جهادکشاورزی مراغه در گفت‌وگو با خبرنگاران در مراغه با اشاره به تولید ۱۸۰ هزارتن سیب در این شهرستان اظهارداشت: شهرستان مراغه با تولید ۱۸۰ هزارتن سیب امسال رکورد خود را شکست و محصولات برداشت شده در این شهرستان بیشتر صادراتی است.
وی افزود: برداشت سیب در این شهرستان از اول مهرماه آغاز شده و تا پایان آبان ماه توسط کشاورزان در روستاهای مراغه ادامه خواهد داشت.
نریمانی افزود: پیش بینی می‌شود امسال ۱۸۰ هزارتن سیب از باغات زیر کشت این محصول برداشت شود که بیشتر ارقام قرمز و گلدن خواهد بود.
وی ادامه داد: هم اکنون بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی و باغات این شهرستان زیر کشت سیب قرار دارد و متوسط برداشت سیب از هر هکتار ۲۷ تن و بیشتر از میانگین کشوری ۱۷ تن است.
رئیس اداره جهاد کشاورزی مراغه با اشاره به کیفیت بالای سیب تولیدی این شهرستان افزود: هم اکنون به دلیل برخورداری سیب تولید شده این شهرستان از معیارهای ظاهری، طعم و کیفیت بالا، بیش از ۹۰ درصد این محصول روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.
وی اضافه کرد: رعایت اصول کشاورزی در آبیاری، کوددهی، سمپاشی، هرس و نگهداری درختان از جمله عواملی است که موجب کیفیت بالای این محصول باغی و صادراتی شده است.
سرمای بهاره و بارش تگرگ
تولید سیب آذربایجان شرقی را از ۶۰۰ هزارتن به ۳۸۰ هزار تن کاهش داد
ایوب ایرانیفام معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی درگفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به تأمین میوه آذربایجان شرقی از این شهرستان اظهارداشت: بیش از ۲۵ درصد میوه آذربایجان شرقی در این شهرستان تولید و برخی از محصولات تولید شده کشاورزان مراغه‌ای به خارج از کشو صادر می‌شود.
وی افزود: براساس پیش بینی کارشناسان امسال از باغات این شهرستان ۱۸۰ هزار تن سیب مرغوب و باکیفیت بالا برداشت می‌شود.
ایرانیفام درادامه با اشاره به خسارت سرما و بارش تگرگ به باغات و کشاورزان در این شهرستان گفت: براثرسرمای بهاره و بارش تگرگ امسال تولید سیب در آذربایجان شرقی از ۶۰۰ هزارتن به ۳۸۰ هزار تن کاهش یافته است که ازاین میزان ۱۸۰ هزار تن سیب در مراغه برداشت می‌شود.
معاون تولیدات گیاهی جهادکشاورزی آذربایجان شرفی در ادامه با اشاره به تولید سیب مرغوب کشور درمراغه اظهار کرد: شهرستان مراغه ۱۰ هزارهکتار باغ سیب دارد و حدود ۵۰ درصد سیب استان امسال از باغ‌های این شهرستان برداشت می‌شود.
اما در این میان، باغداران مراغه‌ای از دست دلالان فریادشان بر آمده، چراکه با قیمت بسیار پایین از آنها خریداری کرده و با قیمت چند برابر خرید در میدان میوه تره‌بار و مغازه‌ها عرضه می‌شود.
اکنون مراغه به عنوان قطب سیب ایران گرفتار دلالان شده و می‌توان گفت که اکنون دست دلالان سیب دراز است و حمایت مسئولین کوتاه و امید است مسئولان جهاد کشاورزی تمهیداتی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های دلالان از بازار خرید سیب در این شهرستان انجام دهند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز