روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 97
  • 507
  • 1,125,954
پتروشیمی صنعت سبز

گزارش ویژه

مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز با اشاره به سرمایه گذاری های این مجتمع در راستای ارتقای شاخص های زیست محیطی اظهار داشت نخستین پروژه RTO با هزینه ۶۴ میلیارد تومانی شامل ۵۰ میلیارد قطعات و طراحی و ۱۴ میلیارد تومان هزینه نصب و راه اندازی به مرحله اجرا خواهد رسید. این پروژه به منظور مکش گازهای آلاینده از مشعل ها و سوزاندن داخل کوره های مخصوص در حرارت بسیار بالا به بهره بردای خواهد رسید که نقش مهمی در ممانعت از انتشار گازهای آلاینده به محیط ایفا خواهد نمود. درفشی زمان افتتاح این پروژه را دوهفته بعد اعلام نمود در حالی که حسب برنامه ریزی های قبلی، موعد اجرای پروژه اواخر امسال برآورد شده بود .
پوشش حوضچه ۲۰میلیون یورو سرمایه گذاری که با پیشرفت ۶۰درصدی در حال اجرا بوده و تا آخر سال افتتاح خواهد گردید دومین پروژه مهم این شرکت است که میزان انتشار آلاینده voc از این حوضچه ها را به صفر خواهد رساند.
مدیرعامل این مجتمع افزود: پتروشیمی تمام سیل های مخازن خود را تعویض خواهد نمود که در نتیجه آن ارتباط مخازن با فضای خارج کاملا قطع خواهد شد و بنابراین ، تا سال بعد امکان تبخیر و نشست رطوبت و یا گاز به محیط اطراف از بین خواهد رفت .
درفشی با بیان اینکه پتروشیمی تبریز صنعت سبز نام دارد ، به دریافت گواهی مدیریت انرژی در بین تمامی صنایع انرژی ایران (۵۸ شرکت ) اشاره نمود که بعنوان نخستین شرکت پتروشیمی به این افتخار نائل آمده است . این گواهی، نشان می دهد این شرکت به ازای هرتن محصول چه میزان انرژی مصرف میکند که در مورد پتروشیمی تبریز این موضوع زیر استاندارد است.
ایزو ۱۴۰۵۱
درفشی همچنین افزود: این ایزو برای اولین بار در کشور در مجتمع پتروشیمی تبریز برای هزینه یابی جریان مواد ( MFCA )استقرار یافت .
در بسیاری از صنایع، افزایش بهره وری، کاهش ضایعات و کاهش اثرات زیست محیطی ، راهبردی هزینه بر تلقی گردیده و اجبار ناشی از مقررات و دستورالعمل‌های ملی و بین المللی به‌عنوان نیروی محرکه اجرای آن‌ها شناخته میشوند. برخلاف این دیدگاه، در راستای هدف ایزو ١۴٠٠١ که استانداردی جهانی برای ایجاد و برقراری نظام مدیریت زیست محیطی در یک سازمان است، ایزو ۱۴۰۵۱ با تکیه ‌بر هزینه یابی جریان مواد، راهبردی برای کاهش اثرات زیست‌محیطی در کنار سود اقتصادی است و می تواند توسط تمامی سازمان‌ها، صرف ‌نظر از بزرگی یا کوچکی، تولیدی یا خدماتی بودن آن مورد استفاده قرار گیرد. این استاندارد در حال حاضر در مجتمع پتروشیمی تبریز استقرار یافته است و این شرکت مفتخر به دریافت اولین گواهینامه استقرار MFCA از طرف سازمان ملی بهره وری ایران گردیده است .
در روش هزینه یابی معمول، همه هزینه ها (مواد اولیه، فرآیند، دفع پسماند، استهلاک، قطعات یدکی، پرسنلی و رفاهی) به محصولات نهایی اختصاص داده می شود و ارزش هدر رفته مشخص نیست؛ اما در مقابل، در MFCA، هزینه ها به محصولات نهایی و پسماند/مواد هدررفته اختصاص داده می شود. در نتیجه از هیچ هدر رفتی صرف نظر نمی شود و همه هدررفتها به شکل هزینه شفاف سازی می شوند. با شفاف سازی تمامی هزینه های مثبت و منفی، زمینه برای تدوین و اولویت بندی استراتژیهای مناسب به منظور به حداقل رساندن هزینه های منفی و افزایش بهره وری تولید مهیا می گردد. روش MFCA با کاهش ضایعات ،کاهش هزینه ها و بهبود عملکرد زیست محیطی به طور همزمان به عنوان ابزار تصمیم گیری برای مدیران صنایع و مدیران سطوح بالا عمل می کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز