روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 662
  • 745
  • 1,382,086
پدیده بی‌تفاوتی اجتماعی و نقش شبکه‌های مجازی

پیش‌ترها به دلیل ساده‌تر بودن شکل و نوع زندگی، افراد فرصت بیش‌تری برای با هم بودن داشتند. اما هرچه پیچیدگی‌های زندگی در جامعه ما بیشتر شد، به همان نسبت، چهره روابط در جامعه هم دچار تغییر و تحولاتی شد. مقایسه نوع روابط خانوادگی، همسایگی، خویشاوندی و… در جامعه امروز و صد سال پیش از این، تفاوت‌های بسیاری را نشان می‌دهد که نتیجه طبیعی تغییر در روند زندگی‌ است. حتی نوع روابط در بسیاری از روستاها هم دیگر به شکلی که در گذشته بود، نیست. همین متفاوت شدن نوع انتظارات و سطح توقعات از زندگی و مشغله‌ها و درگیری‌های مختلفی که افراد در طول شبانه‌روز با آن مواجه‌اند، می‌تواند میزان رابطه‌ آنها را با دیگران دستخوش محدودیت‌هایی کند.
یکی از اثراتی که این شکل از زندگی می‌تواند داشته باشد، به وجود آوردن نوعی حس بی‌تفاوتی نسبت به امور و مسائلی است که در اطراف‌مان در جریان است. چیزی که در جامعه‎شناسی از آن به عنوان پدیده‌ای آسیب‌شناختی یاد می‌شود و به‌خصوص از پیامدهای شهرنشینی در دوران مدرن به شمار می‎رود. این مسأله موجب می‌شود در حیطه‌ها و موضوعات مختلف، افراد به تماشاگرانی تبدیل شوند که به دلایل خودساخته، مایل نیستند نسبت به امور و مسائل، واکنش نشان دهند. حال آن که اگر انسانها همواره در حالتی خنثی و بی‌تفاوت نسبت به امور و دیگران، به سر می‌بردند، بسیاری از تغییرات مثبت اجتماعی اتفاق نمی‌افتاد؛ همان طور که در بسیاری از نزاع‌های خیابانی، اگر افراد به جای تماشاچی صرف بودن، برای خاتمه یافتن نزاع، اقدامی می‌کردند، شاید فردی کشته نمی‌شد، در بسیاری از تصادفات و سوانح رانندگی، اگر افرادِ پیرامون، به جای تماشا کردن و عبور، به کمک می‎شتافتند، امکان زنده ماندن افراد مصدوم بیش‌تر می‌شد.
در بسیاری از حوادث ناگوار، اگر افراد به جای منفعل بودن، کار مفیدی صورت می‌دادند، شاید نتایج ماجرا به گونه دیگری رقم می‌خورد. بی‌تفاوت نبودن، به معنای دخالت در کار و امور دیگران نیست، به معنی داشتن حس دلسوزانه و انسانی برای کمک در موارد ضروری و غرق نشدن در زندگی خود است.
با توجه به این که این گونه مسائل، تاکنون به کرات در جامعه ما اتفاق افتاده، و در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب یافته، به نظر می‌رسد امروز، یکی از نقش‌های موثر و مفید شبکه‌های اجتماعی، آگاهی‌رسانی به افراد درخصوص عدم انفعال و بی‌تفاوت نبودن نسبت به همنوعان است. این، یکی از اثرات مثبت وارد شدن شبکه‌های مجازی است که با پدیده اجتماعی بی‌تفاوتی که نوعی بیماری اجتماعی است، مبارزه می‌کند. برگزاری جشن گلریزان برای زندانیان نیازمند، حرکتهای خودجوش مردمی برای کمک به نیازمندان، و موارد مشابه آن، همه به نوعی وامدار این نقش آگاهی‌دهنده هستند. در کنار همه چالش‌هایی که امروز درخصوص شبکه‌های مجازی مطرح می‌شود، می‌توان این امتیاز را نیز برای آنها قائل شد که با ارتقای سطح آگاهی عموم و حساس بودن به مسائل و مشکلات همنوعان، نتایج سودمند اجتماعی را به همراه می‌آورند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز