پروژه برکناری دولت

همزمان با اعتراضات اقتصادی دی ماه ، که به دلیل افت ارزش پول ملی و همچنین شیوع گرانی های بی سابقه در کشور ، یکی از گزینه های سیاسی مواجهه با آن وضعیت، برکناری دولت بود که از سوی مخالفان سیاسی دولت، مطرح گردید.
هرچند مبنای مخالفت سیاسیون با دولت بدیهی و و اضح است اما بررسی علل طرح برکناری دولت توسط افرادی که رسما در دایره سیاسیون کشور قرار ندارند قابل تامل است.
بعنوان نمونه نخستین اظهار نظر سیاسی که تلویحا موضوع برکناری دولت را به ذهن ها متبادر می نمود ، توسط رحیم صفوی مشاور عالی فرمانده کل قوا رسانه ای گردید.
او در سوم تیر ماه ۹۷ در مصاحبه ای با رسانه اصولگرای جهان نیوز، ضمن اینکه رسما مسئولیت همه نابسامانیهای اقتصادی و سیاسی را متوجه خود مردم دانست گفت:
(به دلیل همان پایبندی به قانون اساسی کشور ، به دولت اجازه دادند وارد مذاکرات برجام شوند؛ حالا اگر دولت راه اشتباه رفته است گناه حضرت آقا چیست؟ خُب این دولت انتخاب مردم بوده است. اضافه کرد گاهی به نظر می‌رسد که اگر دولت نباشد، کشور بهتر اداره خواهد شد . )
چهار ماه بعد از نخستین اظهار نظر علنی در خصوص بی کفایتی دولت و طرح زمزمه هایی در مورد برکناری دولت و یا حداقل واگذاری اختیاراتش به نهادی دیگر ۲۹مهر ماه بود که عزت الله ضرغامی نتیجه این تلاش های پشت پرده را افشا کرد که عاقبتی جز رسیدن به بن بست مخالفت رهبری نداشته است.
ضرغامی اما مخالفت رهبری با برکناری دولت را این گونه روایت می کند:
صحبت رهبری (در جلسه به خبرگان رهبری و هشدار به نهادهای موازی با دولت) ناظر به این بود که برخی از آقایان هم در آن جلسه و هم در بیرون در فضای رسانه‌ای پیشنهاد دادند دولت چون توان اداره کشور را ندارد، در برخی از عرصه‌ها این نهادهای بزرگ اقتصادی که بیایند کار را در خیلی از حوزه‌ها به‌دست بگیرند و به‌جای دولت مدیریت کنند. این نهادها، نهادهای اقتصادی مانند ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، بنیاد مستضعفان و همه این‌ها که البته الان فعال هستند که رهبری با این دیدگاه مخالفت کردند.
البته این جمله ها را عضو جمنا ، زمانی بیان میکند که آبها تقریبا از آسیاب افتاده است و نگرانی از بابت سرنگونی یا سقوط دولت مرتفع شده است.
حتی نمایندگان جبهه پایداری نیز فقط توانستند در حد یک سئوال از رییس جمهور زور خود را بزنندکه تنها نتیجه آن چرخش بیشتر دولت به سمت اصولگرایان بود و شاید اظهارات ضرغامی، عامل آرام بخشی است برای روحانی تا فعلا بی خیال نگرانی های خود از سمت مخالفین پرقدرت باشد.
همزمان با این آتش بس سیاسی مخالفان بر علیه دولت است که معاون اول رییس جمهور، آرام آرام بر بی توجهی روحانی به خود که تقریبا نماد اصلاح طلبان در دولت است اشاره میکند و با لحن آرام خود تلویحا در حال افشای معامله پشت صحنه ای است که خروجی آن ابقای روحانی و در عوض چرخش دولت به سمت اصولگرایان گردیده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از