روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
پروژه حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن عملیاتی می‌شود

رئیس امور موزه‌های آذربایجان‌شرقی از تداوم و عملیاتی شدن پروژه حفاظت و مرمت آثار سایت موزه عصرآهن تبریز با تخصیص اعتبارات لازم خبر داد.
به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، مهدی بزاز دستفروش اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، فاز بعدی مرمت آثار این سایت موزه با اختصاص اعتبار لازم پیگیری و اجرا می‌شود.
رئیس امور موزه‌های آذربایجان‌شرقی با اشاره به اهمیت حفاظت از آثار این سایت موزه بیان کرد: در سال ۹۶ پروژه مرمت و استحکام بخشی چهار گور از این مجموعه و اسکلت‌های انسانی داخل آنها توسط متخصصان حفاظت و مرمت اشیای تاریخی انجام پذیرفت.
بزاز افزود: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، فاز بعدی مرمت آثار این سایت موزه با اختصاص اعتبار لازم پیگیری و اجرا می‌شود که این موضوع در بازدید اخیر کارشناسان اداره کل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی – تاریخی مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.
محوطه باستانی عصرآهن در شمال‌شرقی بنای مسجد کبود تبریز قرار دارد، این محوطه باستانی در سال ۱۳۷۶ به صورت اتفاقی و درجریان عملیات خاک‌برداری جهت احداث مجتمعی تجاری کشف شد. این محوطه باستانی که در زیر چندین متر رسوبات و لایه‌های زمین‌شناسی قرار گرفته گورستانی متعلق به عصر آهن و هزاره اول قبل از میلاد است، در کاوش‌های انجام شده در این محوطه گورهایی متعلق به عصر آهن حاوی اسکلت‌های انسانی و ظروف سفالی،اشیاء تزئینی، اشیاء فلزی و استخوانی به دست آمده است.
ظروف سفالی به دست آمده از گورها عمدتاً شامل سفال‌های خاکستری و سفال‌های نخودی رنگ هستند،نکته حائز اهمیت در این سایت باستانی نحوه تدفین در گورهاست.
تمام اسکلت‌ها به صورت جنینی و با جهت‌های بدن و صورت متفاوت دفن شده‌اند. سایت موزه عصر آهن تبریز در تاریخ سی‌ام اردیبهشت سال ۱۳۸۶ در محل این سایت باستانی افتتاح شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز