پزشکیان دور خورد! یا لاریجانی چرخید؟

استیضاح وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی بالاخره روز چهاشنبه در صحن علنی مجلس طرح و با رای مثبت ۱۲۹نماینده، مجلس اعتماد خود از این وزیر کابینه را برداشت تا روحانی در این وانفسای بحران اقتصادی سیاسی بدنبال ترمیم کابینه هم باشد.
این نوشته هیچ دفاعی از عملکرد ربیعی در حوزه ماموریتی خود ندارد و حتی اختلافات سلیقه ای او با وزیر بهداشت را یکی از دلایل عدم موفقیت طرح های مهمی چون طرح تحول سلامت و همچنین بیمه های تامین اجتماعی می داند.
اما مساله فقط مربوط به یک وزیر نبوده و نیست ، بلکه نشان از یک رویکرد جدید مهم در عرصه سیاسی داخلی داشت.
اگر منظور از اصرار بر استیضاح وزیر کابینه نشان دادن اراده مجلس در مبارزه با فساد و یا شنیدن صدای مطالبات مردم بود همه می دانند که مخاطب این کنش سیاسی می بایست یا وزیر تجارت، صنعت و معدن و یا وزیر اقتصاد می بود.
همین که فقط در سال ۹۷ ، این سومین استیضاحی بود که برای ربیعی (عباد سابق) تدارک دیده میشد البته این بار بدون اینکه حتی موضوع در کمیسیون مربوطه طرح شود، نشان از آن داشت کار استیضاح از جای دیگری آب می خورد اما تفاوت این استیضاح با دفعات قبل، چرخش سیاسی بود . نه چرخش مجلس بلکه چرخش شخص علی لاریجانی .
این جمله را یکی از نمایندگان مخالف استیضاح در قالب کنایه و ابهام بر زبان آورد جائیکه گفت نباید به منظور حفظ ائتلاف سال ۱۴۰۰ با این وزیر برخورد سیاسی صورت پذیرد.
می توان شواهد زیادی از این که منافع اصولگرایان و بنگاه های اقتصادی وابسته آنها در عزل این وزیر کابینه دخیل بوده است ارائه نمود اما تنها این نکته را مایلم ذکر نمایم که اختلافی که در هیئت رییسه مجلس در این استیضاح بوجود آمد کاملا معنی دار بود. اینکه پزشکیان روز استیضاح حاضر نشد از خط حمایت از بدنه اصلاح طلبی دولت خارج شود و برعکس لاریجانی مسیر دیگری رفت زمینه خوبی برای شناخت این چرخش ارائه می نماید.
مشخصا، لاریجانی دل در گرو حمایت اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ دارد او نیز مانند حسن روحانی این احساس را دارد که برگ های برنده اصلاح طلبی، به اندازه کافی در انتخابات ۹۶ خرج رای آوری و استمرار دولت روحانی شده است .
بنابراین او عامدانه تلاش میکند تا ضمن برجسته نمودن اختلافات خود با همکاران اصلاح طلب اش ، این پیغام را به بیرون مخابره کند که من آماده ام. او حسب شنیده ها به قولی که داده است وفادار است.
رای مخالف به استیضاح با عدد ۱۱۱ این مساله را آشکار مینماید که اصلاح طلبان علیرغم نقص عهدهای شخص حسن روحانی و چرخش آشکار سیاسی او هنوز هم به حمایت از بدنه دولت مشغولند اما معادل آرایی که برای ریاست لاریجانی(فراکسیون مستقل ها و اصولگرایان) به گلدانها ریخته شده بود، پای کار آمد تا ربیعی از کابینه برود. نه برای اینکه مشکل اقتصادی مملکت حل شود، بلکه تنها برای مخابره یک پیام سیاسی به رقبای دولت. انفعال روحانی در این استیضاح نیز قابل تامل بود و قابل واکاوی چرا که این بار نه خود، بلکه جهانگیری را مامور دفاع از وزیر اصلاح طلب خود کرده بود.
غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از