روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 11
  • 639
  • 1,435,047
پشت پرده مذاکره با طالبان

مقصد بعدی داعش افغانستان است. این گزاره از چند ماه پیش و بعد از اجرای عملیات موفقیت آمیز تصرف شهر رقه بعنوان پایتخت داعش در سوریه در میان کارشناسان سیاسی می چرخید تا اینکه خبر مذاکره رسمی ایران با طالبان در تهران انتشار عمومی یافت.
البته بعضی از تحلیلگران معتقدند ارتباط ایران با طالبان مختص به این ایام نبوده و کانال های ارتباطی دو طرف از چند سال پیش مفتوح بوده است.
به هرحال دلیل مشخص مذاکره اخیر ایران و طالبان نگرانی مشترک هر دو طیف در این کشور بوده است ، یعنی ظهور داعش. هم ایران و هم طالبان ، داعش را بعنوان دشمن مشترک و تهدید مشترک میشناسند و از طرفی تلاش طالبان برای تسریع روند مذاکرات با دولت کابل به منظور برقراری آشتی ملی نیز مزید بر علت شده است تا هر دو طرف تمایل مضاعفی به موضوع همکاری پیدا نمایند.
محسن روحی‌صفت معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در خصوص مذاکرات ایران و طالبان با بیان اینکه تهران نیز همانند کابل خواستار پایان منازعات میان گروه‌‌‌های افغانستانی و پیوستن آنها به جریان مذاکرات صلح است، اظهار میکند : جمهوری اسلامی ایران ضمن آنکه تلاش کرد با تمامی گروه‌های افغانستانی ارتباطات خود را حفظ کند با طالبان نیز در سطح محلی تماس‌هایی را داشته، آنها را تشویق به گفت‌وگو با دولت مرکزی افغانستان کرده و به آنها تاکید داشته است که از انجام اقدامات مسلحانه دست بردارند. این موضوعات هرچند تا چندی پیش علنی نشده بود اما ارتباطاتی میان طرفین برقرار بوده است.
این دیپلمات سابق کشورمان در خصوص سطح تماس دو طرف نیز معتقد است: سطح تماس‌ها میان ایران و طالبان نیز در حد کسب اطلاعات، ایجاد هماهنگی برای کسب امنیت در مرزها و تشویق طالبان برای همکاری با دولت مرکزی کابل بوده است.
وی البته موضوع داعش را نیز بعنوان یکی از دلایل این گفتگو طرح می نماید و می گوید : گروه‌هایی مانند داعش درصدد هستند تا پس از سوریه به مناطقی مانند افغانستان بروند که حاکمیت آنها چندان مقتدر نباشد که این مسئله می‌تواند امنیت ملی ایران را با خطرات بسیاری مواجه سازد. بنابراین می‌توان احتمال حضور داعش در افغانستان را یکی از عوامل موثر در گفت‌وگوهای میان ایران و طالبان دانست.
هرچند طالبان از دشمنان متاخر نظام جمهوری اسلامی است و دست این گروه تروریستی در ده ها جنایت علیه منافع ملی ایران قابل مشاهده است اما سیاست اقتضا میکند به منظور دفع شر دشمن خطرناک تری بنام داعش این تعامل تداوم داشته باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز