روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 104
  • 753
  • 1,437,006
پیامد‌های ۱۰ برابر شدن قلیان کشی دختران

نوزادان تازه به دنیا آمده ای که مادران آن ها طی حاملگی سیگار می کشیده اند، به اندازه بزرگ سالانی که سیگار می کشند، در جریان خونشان نیکوتین وجود دارد.
رئیس شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر گفت: ۳۵ تا ۴۰ درصد دانشجویان کشور، تجربه مصرف قلیان را دارند و مصرف این ماده دخانی در دختران دانشجو ۱۰ برابر افزایش یافته است.
محمدرضا مسجدی افزود: ۲۰ تا ۲۵ درصد دانش آموزان دبیرستانی در کشور نیز تجربه مصرف قلیان را دارند و افزایش مصرف دخانیات در نسل جوان ما سرسام آور است.نتایج یک مطالعه در مراکز ترک اعتیاد نشان می دهد ۹۰ درصد معتادان، اعتیادشان را با سیگار و قلیان آغاز کرده اند. در کشور دو میلیون و ۷۰۰ هزار معتاد داریم که در سن جوانی و میان سالی هستند.براساس مطالعات انجام شده، اگر مصرف سیگار و قلیان را در کشور کنترل کنیم، یک سوم سرطان ها را می توان کم کرد.
عوارض اصلی استعمال دخانیات شامل بیماری‌های قلبی – عروقی و سکته مغزی، بیماری‌های قفسه سینه و ریه (شامل سرطان ریه) و بسیاری از سرطان‌های دیگر شامل سرطان دهان، حلق، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، مثانه، کلیه، خون، پستان و دهانه رحم است و عموما هر دو جنس، قربانی ناتوانی و مرگ ناشی از این بیماری‌ها می‌شوند اما شواهد نکات دیگری را هم برای ما روشن می کند. زنان در سطوح تماس پایین‌تری با دود سیگار به سرطان ریه مبتلا می‌شوند. بیماری آدنوکارسینومای ریه در بین زنان سیگاری، شایع‌تر از مردان سیگاری است که می‌تواند ناشی از رفتارهای مربوط به جنسیت مانندپک‌های عمیق‌تر به سیگار باشد.
کشیدن دخانیات طی دوران حاملگی، منجر به مشکلاتی مانند وضع حمل زودرس، کم بودن وزن نوزاد، سقط جنین و مرگ نوزاد تازه به دنیا آمده خواهد شد. بچه هایی که مادرانشان سیگاری بوده اند، بیشتر دچار سرماخوردگی، گوش درد، مشکلات تنفسی و بیماری های دیگر می شوند و درمقایسه با کودکان دیگر بیشتر نیاز به مراجعه به پزشک اطفال پیدا خواهند کرد.
خانم هایی که هم سیگار می کشند و هم بچه دار شدن خود را به تعویق می اندازند، با احتمال جدی تر نازایی مواجه می شوند.واقعیت این است که خانم های سیگاری تقریبا ۷۲ درصد خانم هایی که سیگار نمی کشند، قدرت باروری دارند.واکنش تخمک گذاری، قدرت باروری و القای تخم، ممکن است در خانم های سیگاری آسیب جدی ببیند. همچنین گفته می شود موادشیمیایی موجود در تنباکو، مایع گردنه رحم را نیز تغییر می دهد و آن را برای اسپرم سمی و در نتیجه حاملگی را دشوارتر خواهد کرد.
این بیماری تا ۳۳ درصد بیشتر در خانم های سیگاری رخ می دهد. بیماری ملتحمه لگن ، بیماری دردناکی است که نیاز به معاینه فوری پزشکی دارد و ممکن است باعث بروز مشکلات مختلف در حاملگی شود.
خانم هایی که سیگار کشیدن را از نوجوانی شروع می کنند، تا سه مرتبه بیشتر ممکن است دچار یائسگی زودرس شوند.
خانم های سیگاری معمولا علایم یائسگی را دو تا سه سال زودتر از خانم های عادی تجربه می کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز