روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 92
  • 489
  • 1,439,847
پیشنهاد قیمت نجومی برای خرید درختان ارسباران

حمید قاسمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در جلسه بررسی علل قطع گسترده درختان منطقه ارسباران که در برنامه مطالبه صورت گرفت، با بیان اینکه نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در بحث حفاظت از محیط زیست تسلط دارند و هر موقع مورد یا اتفاقی در حوزه محیط زیست استان بیفتد با تذکراتشان روشنگری کرده و دستگاه‌ها را ملزم می‌کنند تا به وظایفشان به درستی عمل کنند اظهار داشت: از حساسیت ویژه حجت الاسلام آل هاشم به بحث قطع درختان ارسباران قدردانی می‌کنم.
وی با اشاره به اینکه صدور مجوز حمل و قطع درختان در حوزه باغی و جنگلی ارتباطی به حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ندارد، گفت: اگر بخواهد درختی جنگلی از جنگل‌های ارسباران خارج شود همکاران حفاظت محیط زیست مانع از این اقدام می‌شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از توقیف چهار دستگاه خودروی سنگین حامل درختان قطع شده در منطقه ارسباران خبر داد و گفت: اخیراً در منطقه خداآفرین ۴ دستگاه خودروی حامل درختان قطع شده متوقف و تحویل مراجع قضایی شده است که با بررسی‌های به عمل آمده چند درصدی از محموله تریلی‌ها درختان جنگلی بود.
قاسمی با ذکر اینکه قطع و حمل درختان در سطح آذربایجان شرقی و علی الخصوص منطقه ارسباران در سالجاری افزایش چشمگیری داشته است، ادامه داد: اگر خودروهای حامل درختان قطع شده مجوزهای لازم را از دستگاه صادرکننده مجوز گرفته باشند همکاران محیط زیست نمی‌توانند در تردد آنها ممنوعیت ایجاد کنند.
وی، علت اصلی هجوم سوداگران چوب آلات و قطع گسترده درختان را اجرای قانون تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های شمال کشور عنوان کرد و گفت: گروهی به صورت مافیایی برای خرید چوب به منطقه ارسباران هجوم آورده‌اند که بر طبق بررسی‌های انجام شده برای خرید و قطع درختان این منطقه قیمت‌هایی نجومی و بعضاً ۴ تا ۵ برابری را پیشنهاد می‌کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی بابیان اینکه خلاء قانونی در جلوگیری از قطع درختان داخل باغات در استان داریم، گفت: جنگل‌های ارسباران در سال ۵۴ به عنوان ذخیره گاه ثبت شده است و میراث فرهنگی قصد داشت این جنگل‌ها را از نظر میراث طبیعی ثبت جهانی کند و توسعه اراضی کشاورزی و معادن مانع از ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران در سازمان یونسکو شد.
قاسمی خاطرنشان کرد: تیمی متشکل از یگان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی جهت برخورد با سودجویان به منطقه ارسباران اعزام شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز