روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 68
  • 761
  • 1,434,465
پیشگوئی و الزامات سیاست

متاسفانه سازوکار سیاست و سیاست ورزی به طور نامناسبی در حال نهادینه شدن بوده و عملا مجرای سیاست به چیزی شبیه سناریو نویسی های شبه امنیتی تبدیل شده است.
یکی از نمونه های بارز این امر، سخنان اخیر حجه الاسلام احمد علم الهدی امام جمعه مشهد است که مورد انتقاد تند سیاسیون نیز قرار گرفت. وی در یکی از خطبه های نماز جمعه مشهد که بایستی محلی برای وحدت و انسجام ملی باشد ، تاکید کرده که فتنه ۸۸ هنوز تمام نشده است و بیشتر از این فتنه، باید مراقب فتنه ۹۸ باشیم که در سال آینده اتفاق خواهد افتاد.
البته وی به همین سخنرانی نیز بسنده نکرده و در جلسه ای که با اصناف مشهد داشته است نیز، اظهار میکند اگر دیدید دولت در تنظیم بازاربا شما همسو نیست ، خودتان راسا اقدام کنید و.. در واقع ایشان علاوه بر فضا سازی زبانی و رسانه ای ، نافرمانی مدنی را نیز برای مقابله با دولت تئوریزه و تجویز نموده است.
البته سابقه مشهد در کشورمان کمی بیش از حد درخشان است و دراین راستا حسن روحانی ، بارها با حالتی نزدیک به ترس ، از ناآرامی های از پیش طراحی شده دی ماه ۹۶ در مشهد، بعنوان نقطه کانونی شروع بحران ارزی و معیشتی در کشور یاد کرده است. اما این ها هیچ کدام سبب نشده است تا تریبون داران رویه خود را تغییر دهند. سخنان آقای علم الهدی با محوریت پیشگوئی موضوعی بنام فتنه ۹۸ ، ذهن ها را به سمت نکات مهمی سوق میدهدکه نباید به این سادگی ها فراموش کنیم.
۱-ایشان از کجا چنین قاطعانه پیشگوئی میکنند که فتنه ای در سال ۹۸ اتفاق خواهد افتاد؟ و اگر دلایل آن و یا مسببین آن را می داند چرا به دستگاه قضایی که عنقریبا مسئولیت آن هم به آقا داماد خواهد رسید ، معرفی نمی کند؟
۲-ایشان می گویند فتنه ۸۸ تمام نشده است و فتنه جدیدی در راه است.بگذریم از این نکته که مقام معظم رهبری بارها بر پایان یافتن مسائل ۸۸ بدست مردم تاکید نموده است، لیکن معنای سخن ایشان این است که دلایلی بنیادین وجود دارد که مانع از فروکش کردن به قول ایشان فتنه ها میشود. چرا ایشان از این دلایل نام نمی برند؟
۳- اینکه واقعه ای که هنوز به وقوع نپیوسته است را بارها و بارها تکرار می کنیم و علنی بر زبان جاری اش میکنیم ، در واقع خودما هستیم که مقدمات شک گیری آن را میدهیم. واین مساله ۹۸ نیز خارج از این قاعده نمیتواند تعبیر گردد
بهر حال ایشان بعضا بدون توجه به جایگاه حقوقی خویش، اظهاراتی را بر زبان جاری می سازند که شائبه های زیادی در کشور بر می انگیزد. به نظر می رسد برای نرمال سازی سیاست در کشور ، ضوابط این امر را نیز باید رعایت کنیم واز دامن زدن به مسائلی که شفافیت این عرصه را از بین می برد اجتناب نماییم. الزاماتی که به هیچ وجه با پیشگوئی و .. سازگار نیست. یقینا اگر این الزامات را تعمدا مورد غفلت قرار دهیم ، وانمود می کنیم که به دبنال سیاست ورزی نیستیم و عملا سناریو ها و آمال ذهنی خویش را پیش می بریم .
غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز