چالش ابتکار در نشست بانوان تبریز

خانم ابتکار معاون رییس جمهور برای معرفی گفتگوی ملی خود به تبریز آمده بود تا درمیان زنان حزبی و نخبگان سیاسی اجتماعی زن استان از آنچه برای زنان ایرانی در سر دارد سخن بگوید.
جلسه عصر اما بسیار متفاوت از جلسه اداری – تشریفاتی صبح استانداری بود.
در جلسه فعالین سیاسی اجتماعی ، این زنان بودند که با اظهارات خود جلسه را میدان داری نمودند و دغدغه های مشترکی در اظهارات زنان وجود داشت که این جلسه را کاملا متفاوت از جلسه صبح می نمود.
دراین جلسه فعالین سیاسی از عدم تضمین برای موفقیت طرح گفتند و اعلام صرف برنامه بدون پشتوانه اجرایی را تجربه ای شکست خورده برای چنین طرح هایی اعلام نمودند.
ثمانه شاهدی نبود فضای گفتگو در شهرها را گواهی برای عدم موفقیت احتمالی این طرح ابراز نمود و گفت: وقتی پلازهای شهری نداریم چگونه می توانیم به امکان بروز گفتگو اطمینان داشته باشیم.
وی همچنین نگرش بیش از حد زنانه به مساله عقب ماندگی زنان را نیز از معایب چنین طرح هایی دانست و گفت: اصلا چرا باید زن ها محور چنین برنامه هایی باشند این مساله کمک به تداوم تمایز زن و مرد است. این فعال سیاسی ایجاد پارکهای مخصوص زنان را مثال دیگری از اشتباهات در تامین عدالت جنسیتی عنوان نمود.
آصفی دیگر فعال سیاسی ، از عدم ارتباط دانشگاه با مراکز اجرایی گله کرد و خواستار بهبود این ارتباط و هم چنین تجربه گرفتن از شکست های قبلی در اجرای چنین طرح هایی گردید.
خیرخواه رییس جمعیت زنان مسلمان نواندیش موضوع کودک همسری و عدم توجه به آن را مایه شرمساری دانست و خشونت های جاری در تبریز را خانه محور دانست که باید برای مقابله با آن اقدامات عملی انجام گردد.
در پایان این نشست انتقادی و صریح ، ابتکار معاون رییس جمهور با اشاره به موضوع قانون ازدواج اظهار امیدواری کرد به قانون ممنوعیت ازدواج زیر ۱۸ سال مصوب سال ۱۳۵۳ برگردیم تا شاهد کودک همسری ها و تبعات ناشی از آن نباشیم.
خدابخش استاندار نیز در صحبت های خود با تکیه بر داده های قرآنی شرایط گفتگو را حسب مولفه ها و آموزه های دینی تشریح نمود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از