روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 7
  • 784
  • 1,337,276
چالش پول خرد در تبریز

بعد از ماهها افزایش تورم و همچنین نرخ قیمت اغلب کالاها و خدمات ، بالاخره دو شغل پر مخاطره و تاحدودی سخت جامعه شهری نیز اجازه افزایش قیمت در کالا و خدماتشان را دریافت نمودند : رانندگان تاکسی و نانواها.
فرمانداری تبریز طی ابلاغیه ای به نانواها اجازه داد تا به اندازه ۱۰ درصد بر قیمت نان های خود بیفزایند و شورای شهر نیز مصوب نمود با توجه به نرخ تورم و عدم افزایش نرخ کرایه حمل مسافر شهری ، به میزان ۲۵درصد بر نرخ کرایه های خود اضافه نمایند.
تا اینجای کار به نظر بسیار ساده و بدیهی می آید اما داستان تکراری مشمول ذمگی ویا حق الناس بر گردن ماندن، این بار به شکل دیگری ، توسط مسئولین شهری تداوم می یابد.
بر اساس نرخ گذاری جدید، قیمت نان از ۱۰۰۰ تومان به هزار و صد و همچنین نرخ تاکسی هم از ۵۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان افزایش یافته است .
همه میدانیم که ارزش مادی ۱۰۰ تومنی یا ۲۰۰ تومنی به قدری پایین است که کمتر کسی دردسر حمل آن همراه خود را متقبل میشود. نتجیه بدیهی این نرخ گذاری و همچنین عدم امکان حمل پول خرد توسط شهروندان تنها یک امر واضح و مشخص است ، مشمول ذمگی خدمات/کالا دهنده و خدمات/کالا گیرنده. فردی که مثلا سنگک میخرد یقینا احتمال اینکه صد تومنی به همراه داشته باشد بسیار کم است، همچنین احتمال اینکه سنگک فروش ، بتواند آن حجم از پول خرد را برای بازگرداندن حق مردم، موجود داشته باشد کم است .
بی تدبیری مسئولین برای حل این مساله ، سبب شده است که نانواها برای مشکل پیش آمده اقدام به کاهش حجم نان و یا افزایش حجم نان به منظور گرد کردن نرخ نان نمایند. مثلا با کاستن از حجم خمیر، نان را ۱۰۰۰ تومن می فروشند و یا بالعکس با افزایش حجم خمیر آن را به ۱۵۰۰ تومان عرضه مینمایند. در این میان رانندگان تاکسی به نظر میرسد چاره ای جز تلاش برای تهیه روزانه پول خرد ندارند.
سیستم پرداخت الکترونیکی
به نظر میرسد بهترین راه حل برای ممانعت از مشمول ذمگی شهروندان نسبت به هم دیگر تنها از مسیر تکنولوژی می گذرد.
تکنولوژی های پرداخت الکترونیکی که در بسیاری از شهرهای مدرن و هوشمند رواج یافته است میتواند به شرط تامین زیرساخت های لازم و مقتضی در تبریز هم مورد استفاده قرار گیرد تا هیچ کس مشمول ذمه دیگری نباشد.

بهرحال بعد از کش و قوس فراوان، نهایتا این دادستان اردبیل بود که با ورود قضائی خود ماجرا را مسکوت گذاشت .
سید ناصر عتباتی دادستان اردبیل گفت: بعد از اینکه متوجه شدیم این واگذاری قطعیت یافته است،علیرغم اینکه ما نیز ایرادات اساسی نسبت به اهلیت مالی و اهلیت فنی شرکت برنده داشتیم با جدیت تمام از سوی مجموعه استانداری و نمایندگان مجلس نامه‌ای را به دادستان کل کشور ارسال کردیم و با دستور مستقیم ایشان و ورود نهادهای اجرایی در حال حاضر بحث واگذاری معلق شده است و تا زمانی که کلیه جوانب امر سنجیده نشود این حالت تداوم خواهد داشت.
و این آغازی است بر پایان مقطعی واگذاری این شرکت مهم و اثرگذار که روزگاری نه چندان دور ، بعنوان یکی از ستون های خیمه صادرات این مرز و بوم موجب افتخار ایران بود و نباید از حق گذشت که اگر این تعلیق حسنی داشته باشد باید به پای جنبش تک نفره اکبر اعلمی نوشته شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز