روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 2
  • 99
  • 489
  • 1,439,854
چراغ سبز به گرانی خودرو

بعد از اظهارات ضدو نقیض مسئولین کشور در خصوص تعرفه های جدید خودرو ، بازار شایعات و نیز گمانه زنی ها در خصوص قیمت این محصول استراتژیک گرم شد.
مثلا رییس جمهور از لزوم ارزان شدن خود رو سخن میگوید و وزیر صنعت بی میل نبودن به گرانی آن را پیش می کشد.
این بازار گرمی نخستسن اثر خود را بر روی قیمت خودرو ها گذاشت بطوریکه ، با نزولی شدن قیمت ارز، محصولات خودرویی کشور، برعکس در سربالایی قیمت قرار گرفتند.
خودروسازان البته بحث های بعضا منطقی خود را دارند و قطعه سازان را بهانه قرار میدهند که دلیل اصلی افزایش و لزوم افزایش قیمت خودرو ، قطعه سازان هستند. قطعه سازان نیز مردم ومسئولین را به آدرس مرزهای ورشکستگی خود حوالت میدهند.
برای سر در آوردن از پشت پرده آنچه این روزها بازار خودرو را مشوش نموده است از مهندس بی مقدار نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی می پرسم ، دلیل این همه تناقض گوی ها در مواضع مسئولین کشور چیست ؟
وی به جلسه دو هفته پیش مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر صمت و مدیرعامل ایران خودرو و سایپا اشاره می نماید که در آن مصوب گردید به منظور حمایت از قطعه سازان نرخ خودرو واقعی شود .
چرا که هم اکنون ۵۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم از کار در این عرصه نان آوری دارند و بیش از ۱۵۰ هزار نفر در صنعت خودروی کشور مشغول به کارند .
لذا برای حمایت از این قشر و نیز تنظیم بازار مقرر گردید خودرو مورد نیاز مردم با قیمت واقعی اما به صورت اقساط بلند مدت به مردم واگذار گردد .
و ۶۰ درصد پول ناشی از فروش خودرو ها به حساب قطعه سازان واریز گردد تا مشکلات این صنعت نیز مرتفع گردد.
به نظر میرسد با این تفاسیر ، عملا چراغ سبزی برای خودروسازان کشور نشان داده شده است تا محصولات خود را به قیمت بالاتری بفروشند ولی دراین بین مسائل مهمی چون کیفیت خودروها، لزوم رعایت استانداردهای بالای این صنعت و همچنین تحویل به موقع خودروهای ثبت نامی همچنان مغفول باقی مانده است.
مساله مهمتری که در مورد صنعت خودروسازی وجود دارد و مانع از تولید رقابتی محصولات این صنعت در کشور می گردد ، هزینه بسیار بالای تولید خودرو نسبت به نمونه های خارجی است که محصول انحصار ۴ ساله در این صنعت استراتژیک است .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز