روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 166
  • بازدید دیروز: 1,499
  • کل بازدید ها: 875,447
چرا برخی غذاها را شب عید می‌خوریم؟

ســبزی پلو با کوکو یا ماهی و رشتهپلو غذاهایی هستند که معمولا شب عید نوروز پخته میشوند. جواد انصافی – بازیگر، کارگردان و پژوهشگر – در کتابی با عنوان »نوید بهار« درباره غذاهایی که در شب عید پخته میشوند، آورده است: گذشتگان معتقد بودند، کوکو را به این دلیل میخورند تا به »کو … کو« نیفتند و چیز را گم نکنند. خوردن ماهی، فســفر مغز را تقویت میکند و موجب میشود فرد فعال و خوشفکر شــود. از آنجا که در برخی شهرها ماهی نبود یا همه مردم توان خریدن ماهی نداشــتند، خوردن سبزی کوکو را به جای ماهی توصیه میکردند. مــردم معتقــد بودند خــوردن کوکــو، بویژه با ســبزی صحرایی، خاصیــت نزدیک به ماهــی دارد و زمانی که کوکــو میخورند، فســفرهای مغز فعــال و در نتیجه فرد فعال و خوشفکر میشــود، چون هنگام فرا رسیدن عید جابهجایی و خانهتکانی انجام میشود، ممکن اســت اشیای مختلف در جاهای دیگر گذاشته شود، از این رو بــه »کو … کو« نمیافتد. این نیز از باورهای اســت که از قدیم گفته میشد. مردم اغلب شــهرهای ایران، حتی کشــورهای همجوار نیز اعتقاد دارنــد، ســبزی بهــار دارای خاصیت بیشــتری نســبت بــه دیگر سبزیهاســت، چون اولین محصول زمین اســت و بیشــتر شهرها سبزی پلو، آش و کوکو و غذای سبزیدار دارند. در فصلهای دیگر بهجز بهار مثل تابســتان و پاییز به کوکوسبزی، گــردو و زرشــک اضافه میکننــد، چــون فســفر دارد و مغز را فعال میکند. در نمایشهای زنانه، نمایشــی به نام »عمو ســبزیفروش« است که بهطــور مســتقیم به اهمیت و ارزش غذایی انواع ســبزیها اشــاره میکند. به دلیــل ارزش غذایی بالایی که ســبزی دارد، ســبزیفروشهای دورهگرد به در خانه ها میرفتند تا هرطور هست، مردم سبز بخرند و بخورند، چون برای ســامتی بســیار مفید اســت. به همین دلیل، برخی افراد بر سفره هفتسین خود جدای از سبزه، سبزی خوردن با پنیر هم میگذارند. از دیگر رســوم، برخی شــهرهای ایــران پختن رشــتهپلو در روز عیــد اســت، یعنی همان روز که ســال تحویل شــد، اولین غذایی که میپزند، رشــتهپلو اســت و بــر این باورند که رشــتهی کار از دستشــان در نمیرود. حتی برخی معتقدند عمر آنها مانند رشته دراز میشود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز