روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 410
  • 1,087
  • 1,361,409
چرا جامعه ما و نهاد‌های ذیربط تا این حد بی‌تصمیم و کندتصمیم هستند؟

حل این مشکل بسیار مهم است. پاسخ در وجود شکاف عمیقی است که میان نیرو‌های جامعه رخ داده است. تضاد میان واقعیت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی با ذهنیت‌های برخی از نیرو‌ها موجب این بی‌تصمیمی و دیرتصمیمی می‌شود. از یک سو علاقه یا اصولا توان آن را ندارند که واقعیات را نادیده بگیرند، زیرا می‌دانند که عوارض آن بسیار دردناک و سنگین است و از سوی دیگر نمی‌خواهند ذهنیت‌های خود را با این واقعیات هماهنگ کنند، زیرا آن‌قدر بر غیرقابل تغییربودن این ذهنیت‌ها تاکید کرده‌اند که خجالت می‌کشند از آن‌ها عبور کنند.
انتظار برای تصویب لوایح مربوط به مبارزه با پولشویی و FATF موضوع به نسبت عجیبی است. هیچ کشوری نیست که تا این حد وضعیت خود را معطل یک تصمیم کند. درواقع بی‌تصمیمی از بدتصمیمی هم زیان‌بارتر است، زیرا همه را در حالت معلق میان زمین و آسمان نگه می‌دارد و هیچ کس نمی‌داند که چه کار باید کند؟ در حالی که یک تصمیم بد، در هر حال وضعیت همه را روشن می‌کند. برای مثال اگر می‌خواهند لوایح FATF را رد کنند، همان سال گذشته انجام می‌دادند و این همه کش‌وقوس نمی‌یافت.
هرچند تصمیم بر رد این لوایح عوارض بسیار زیادی دارد و به نفع و مصلحت جامعه نیست، ولی در هر حال اگر ردمی‌کردند، تاکنون وضع همه روشن شده بود و می‌دانستند که چه کار باید انجام دهند. طی این مدت طولانی مردم را در برزخ تصمیم‌گیری قرار دادن موجب شده از منافع حضور در FATF بهره‌مند نشویم، ولی زیان‌هایش را تحمل کنیم، حتی از منافع احتمالی عدم‌حضور نیز بی‌بهره هستیم.
حل این مشکل بسیار مهم است. پاسخ در وجود شکاف عمیقی است که میان نیرو‌های جامعه رخ داده است. تضاد میان واقعیت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی با ذهنیت‌های برخی از نیرو‌ها موجب این بی‌تصمیمی و دیرتصمیمی می‌شود. از یک سو علاقه یا اصولا توان آن را ندارند که واقعیات را نادیده بگیرند، زیرا می‌دانند که عوارض آن بسیار دردناک و سنگین است و از سوی دیگر نمی‌خواهند ذهنیت‌های خود را با این واقعیات هماهنگ کنند، زیرا آن‌قدر بر غیرقابل تغییربودن این ذهنیت‌ها تاکید کرده‌اند که خجالت می‌کشند از آن‌ها عبور کنند. در نتیجه نه حاضر به تایید واقعیت می‌شوند و نه حاضر به رد آن هستند، درنهایت هم مجبور به عقب‌نشینی خواهند شد که در این صورت چوب هر دو وضع را می‌خوریم، بدون آن‌که نان آن را بخوریم. متاسفانه هزینه این بی‌تصمیمی را مردم و جامعه می‌دهند.
این بی‌تصمیمی فقط در مسأله مهمی، چون FATF نیست که بروز پیدا کرده است، بلکه در همه امور کمابیش شاهد آن هستیم. نمونه روشن آن مسأله قیمت انرژی و سوخت است که همه می‌دانند ادامه این وضع به ضرر همگان است. دولت و ملت هر دو زیان می‌کنند، ولی باز هم وضع موجود ادامه پیدا می‌کند، در پایان نیز تصمیم به جامعه تحمیل می‌شود، به جای آن‌که گرفته شود.
این رفتار، مثل رفتار شخصی است که علایمی از بیماری سرطان را در خود می‌بیند، ولی به هر دلیلی حاضر به رفتن نزد پزشک و آزمایش نیست. یا از ترس یا از تنبلی یا از نداشتن پول درمان و… و امیدوار است که بیمار نباشد، ولی این کار موجب می‌شود بیماری او پیشرفت کند و به جای خطرناکی برسد و در نهایت از ترس مردن، ثروت خود را می‌فروشد و برای درمان بیماری پیشرفته خود هزینه می‌کند، البته این درمان خیلی دیر است و نه‌تن‌ها هزینه آن گزاف است، بلکه دستاورد چندانی هم ندارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز