روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 212
  • 631
  • 1,142,212
چرا فیفا به ماجرای نایکی و تحریم فوتبال ایران ورود نکرد؟

فدراسیون جهانی فوتبال با وجود قواعد سختی که درباره تبعیض در فعالیت‌هایش دارد، به موضوع تحریم نایکی و فوتبال ایران ورود نکرد. این موضوع شائبه‌هایی را به وجود آورد اما ظاهرا فیفا نیز دلایل خاص خود را داشته است.
به گزارش خبرنگاران اعزامی به روسیه، تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در آستانه حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و در زمانی که خود را مهیای حضور در روسیه می‌کرد درگیر حاشیه شد. موضوع از این قرار بود که شرکت نایکی رسما اعلام کرد قراردادش را با بازیکنان ایرانی برای حضور در جام جهانی فسخ می‌کند و این موضوع این شائبه را ایجاد کرد که فوتبالیست‌های تیم‌ ‌ملی ایران حق استفاده از کفش نایکی در جام جهانی را نخواهند داشت. این خبر واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت، اما مهم‌ترین نکته آن واکنش نداشتن فدراسیون جهانی فوتبال به این ماجرا بود، چرا که بر اساس اساسنامه فیفا دخالت دادن هر گونه مسائلی غیر از فوتبال و تبعیضی از در جمله رنگ، نژاد،‌ قومیت در فوتبال ممنوع است و طبق اصل یک اساسنامه فیفا هیچ کشور یا شرکتی حق ندارد این قوانین را در فوتبال نقض کند.
ماجرای اعلامیه نایکی واکنش کارلوس کی‌روش را نیز به همراه داشت. ماجرایی که مشابه آن پیش از این برای ورزش ایران رخ داده بود. شرکت سامسونگ در بازی‌های المپیک زمستانی اعلام کرد که به ورزشکاران ایرانی گوشی سامسونگ هدیه نخواهد داد، دلیل سامسونگ نیز تحریم‌های آمریکا اعلام شده بود. آن ماجرا با دخالت کمیته ملی المپیک و وزارت امور خارجه حل شد، اما به نظر می‌رسید در موضوع نایکی و تیم‌ ‌ملی ایران اتحاد واحدی برای پیگیری تحریم نایکی و فوتبال ایران رقم نخورده است.
به گفته مهرداد مسعودی، کارشناس فیفا و فعال در امور ارتباطات فدراسیون جهانی فوتبال که پس از تمرین تیم ملی با خبرنگاران ایرانی سخن میگفت، موضوع نایکی و فوتبال ایران متفاوت با سامسونگ و المپیک زمستانی بوده است.
ظاهرا شرکت نایکی پیرو اعلامیه‌اش تنها قرارداد خود با یکی از بازیکنان تیم‌ ‌ملی را فسخ کرده است.
سامان قدوس، بازیکن ایرانی – سوئدی که در فوتبال سوئد شاغل است قراردادی را با شرکت نایکی برای تامین کفش داشته است و ظاهرا نایکی قراردادی را فسخ کرده است که در آن قرارداد ملیت سامان قدوس سوئدی درج شده است و ارتباطی با تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران نداشته است. از آن جایی که هیچ کدام از بازیکنان دیگر تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران قراردادی با نایکی نداشتند و موضوع تحریم نایکی و فوتبال ایران نیز محدود به سامان قدوس و ملیت سوئدی او شده است، فیفا ترجیح داده است که به این موضوع ورود نکند.
به نظر می‌رسد که اصل موضوع تحریم نایکی علیه تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران به ماجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران باز می‌گردد و فیفا نیز به دلیل این که ادله مشخصی در این موضوع نداشته است به ماجرا ورود نکرده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز