روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 162
  • 852
  • 1,331,402
چرا مبلمان شهری مهم است؟

معنای مبلمان شهری بسیار گسترده بوده و در واقع مجموعه‌ای از تجهیزات متحرک و نیمه متحرک تزئینی و یا عملکردی است که به صورت موقت و دائم در فضاهای عمومی باز با مجوز رسمی از مقامات مربوطه نصب می‌شوند. این مجموعه‌ عظیم، تجهیزات شناخته شده و نصب شده در شهرها، خیابان‌ها و فضای باز مورد استفاده عموم بوده و شامل صدها مورد همچون ایستگاه‌های اتوبوس، علائم شهری، سرویس‌های بهداشتی، فضای بازی کودکان، پارک‌ها، تجهیزات شهری بدنسازی، میزها، بیلبوردها، سطل‌های زباله، نیمکت‌ها، پل‌های هوایی و غیره هستند.
مبلمان شهری هویت شهر و حس تعلق را در افراد زنده کرده و نمادی از زیرساخت‌ها و نوآوری‌های شهری، تاریخ فرهنگی، معنوی، علمی، مذهبی، فنی و هویت حقیقی را در خود پنهان کرده است. از طرفی مبلمان شهری نه فقط موجب زیبایی شهر شده بلکه بخش مهمی از زندگی افراد و محیط‌زیست محسوب می‌شود و عامل جدایی‌ناپذیر در هماهنگی شهری است. البته در این هماهنگی تحقیقات علمی زیادی همچون روانشناسی رنگ‌ها، اصول زیبایی و هارمونی، فرهنگ، جنس و سن نهفته است که افراد مختلف با مشاهده آنها برداشتی متفاوت از آن خواهند داشت.
علائم شهری نقش مهمی در کنترل ترافیک و راهنمایی افراد دارند
مبلمان شهری نقش جدی و عملکردی در طراحی پروژه‌های شهری دارد و تقسیم‌بندی فضاهای بین پیاده‌روها، محل تردد اتومبیل‌ها، تردد دوچرخه‌ها، حمل‌ونقل عمومی، فضاهای سبز، نورپردازی‌ها، موانع و نیمکت‌ها بسیار با اهمیت است.
علائم شهری نیز که در گروه مبلمان شهری قرار دارند نیز نقش مهمی در کنترل ترافیک و راهنمایی افراد دارند. تابلوهای هشداردهنده، اخباری و بازدارنده همچون ورود به مسیر اصلی، تابلوهای ایستگاه‌های سوخت‌گیری و بیمارستان که در مسیر خودروها نصب شده‌اند در مدیریت شهری لازم و ضروری هستند.
در طراحی مبلمان شهری نیز مثل دیگر زمینه‌ها تلاش‌های زیادی از طرف طراحان متخصص انجام شده و طرح بهتر نیازمند رعایت اصول شهرسازی و طراحی مبلمان شهری است. رعایت استانداردها، اصالت، زیبایی، نیازهای کاربران، موقعیت و عوامل وابسته به آن در طراحی مبلمان شهری نه فقط موجب امنیت شهروندان می‌شود بلکه هزینه‌های نگهداری و تعمیر نیز کاهش می‌یابد و به طور کلی عوامل سبک مبلمان شهری موجب تسهیل ارتباط بین افراد و فضای جامعه می‌شود.
از موارد مهم در مبلمان شهری مکان قرارگیری، گزینش و نصب مبلمان شهری است که باید اصولی و با دقت انجام شود. بهترین گزینه برای نصب آنها مکانی است که کاربران بتوانند بیشترین استفاده را از مبلمان شهری داشته باشند و از آلودگی محیط‌زیست نیز پیشگیری شود.
ارتباط اصولی بین عوامل مبلمان شهری بسیار مهم بوده و وجود یکی مستلزم تکمیل دیگری است. با رعایت این عوامل صرفه جویی در فضا، هزینه‌های تولید و نصب نیز حاصل می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز