چرا کمتر کسی علی لاریجانی را دوست دارد ؟

این سئوال موضوعی بسیار جذاب است که البته کمتر مورد توجه هم قرار میگیرد. میتوان براستی پرسید، علی لاریجانی چه چیزی دارد که کمتر کسی در جامعه علاقمند اوست ؟
مجید یونسیان، از روزنامه نگاران مینویسد: تقریبا اکثر رسانه‌ها از تمامی طیف‌ها، اظهارت علی لاریجانی را برجسته نمی‌کنند؛ بخصوص حالا که تاحدودی رفتار و کردارش نشان می‌دهد که احتمالا یکی از گزینه‌های اصلی جایگزینی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده است.کسی که احتمالا تمایل دارد میانه‌روها را به ادامه وضع موجود امیدوار کند؛ طیفی که همه این گروه‌ها را راضی خواهد کرد. اما برای پاسخ به پرسش ابتدایی مان بد نیست یکی از سخنرانی های او را واشکافی کنیم تا بلکه به پاسخ سئوال مان نزدیک شویم.
علی لاریجانی در صحبت‌هایش به مناسبت روز مجلس سه نکته مهم را مورد تاکید قرار داده بود: اول اینکه اذعان کرد دولت فربه است و ناکارآمد وهمه توان بودجه کشور را می‌بلعد و عمران و توسعه به همین دلیل زمین‌گیر شده است. دوم اینکه حریت و اخلاق سیاسی به‌شدت آسیب دیده است.سوم اینکه فساد، رشوه و پولشویی واقعیت است و نمی‌توان کتمان کرد.
نگاه مختصری به این سخنان ، درستی آنها را به خوبی نشان میدهد . کمتر کسی را میتوان یافت که با این سخنان مخالفتی داشته باشد. اما احتمالا نکته در همینجاست .
لاریجانی به اردوگاه راست تعلق دارد و از او انتظار میرود سخنی برخلاف رویه این جریان بر زبان نیاورد . او هنگامی پولشوئی را مطرح میکند که اردوگاه اصولگرایان ، ظریف را بابت طرح این مساله به شدت تحت فشار قرار داده و دنبال استیضاح اویند. سخنان لاریجانی یقینا به مذاق این اردوگاه خوش نخواهد آمد .
وقتی لاریجانی از فربه بودن دولت سخنی میگوید خیلی ها انتظار دارند او از قوای دیگر هم بخاطر ضعف هایشان سخنی به میان آورد ، همین که او چنین نمیکند موجب انتقاد اصلاح طلبان و البته قاطبه افکار عمومی نیز قرار میگیرد.
لاریجانی نه میتواند کلا بی خیال تعلق به اردوگاه راست باشد و نه میتواند دل از اردوگاه چپ بکند و همین تلاش های او برای تقلید از هاشمی رفسنجانی است که فعلا دارد به ضرر سیاسی او تمام میشود و نتیجتا نه محبوب راست است و نه محبوب چپ .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از