روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 40
  • 514
  • 1,144,809
چشمه‌های آب گرم بستان‌آباد در برزخ بی‌توجهی

بستان‌آباد شهری که به برکت چشمه‌های آبگرمش به دلیل فقدان امکانات به‌روز و مناسب، گردشگری تن به داغی آب شفابخشش نمی‌زند.
نیروی معجزه‌آسا و شفابخش آب در بسیاری از کتب قید شده است و تاثیرات درمانی زیاد چشمه‌های آبگرم بر سلامت انسان موثرند.
تاریخچه آب درمانی یا هیدروتراپی که قدیمی‌ترین شیوه درمانی طبی نیز به حساب می‌آید، به تمدن‌های مصر – یونان و روم باستان برمی‌گردد، به طوریکه درباریان مصر حوضچه‌هایی داشتند که به آب آنها گل و گیاه و روغن‌های خاص اضافه می‌کردند و تصور می‌کردند که چشمه‌های آبگرم با بهبود روند گردش خون می‌تواند برای سلامت انسان مفید باشد.
در سال ۱۸۸۹ میلادی سباستین نیت فرانسوی با تحریر کتاب (درمان با آب) روش درمان با آب را احیاء و پدر آب درمانی نوین نام گرفت.
شاید شما هم تا به حال از حمام آبگرم برای خلاصی از درد دست و پا یا شایدم برای هوشیار کردن بدنتان استفاده کرده باشید، قدرت سودمندی آب از زمان‌های قدیم برای ایجاد آرامش، تحریک جریان خون، حذف آلودگی‌ها از پوست، کاهش درد و درمان بیماری‌ها ارزشمند بوده است و پزشکان در درمان بیماری‌ها و سلامت مردم از آن استفاده می‌کردند.
چشمه آبگرم یا چشمه گرمایی مکانی است که به صورت مداوم آب گرم یا داغ از زمین خارج می‌شود و به خاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی آب بعضی از این چشمه‌ها، عده‌ای از آنها استفاده درمانی می‌کنند.
شهرستان بستان‌آباد به دلیل قرار گرفتن در یکی از محورهای پرتردد و شاهراه استان آذربایجان‌شرقی جزو مسافرپذیرترین نقطه این استان به شمار می‌رود که وجود چشمه‌های آبگرم معدنی می‌تواند نقطه عطفی برای رونق صنعت توریسم این منطقه باشد.
ولی در سال‌های اخیر به دلیل مدیریت ضعیف مسوولان متولی نه‌ تنها این مهم محقق نشده است بلکه روز به روز شاهد افول این نعمت خدادادی هستیم که باعث به شماره افتادن ضربان آبگرم معدنی بستان‌آباد شده است.
وضعیت اسفناک محیط فیزیکی و بهداشت آبگرم معدنی بستان‌آباد
رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی با اشاره به وضعیت اسفناک محیط فیزیکی و بهداشت آبگرم معدنی بستان‌آباد، آن را در شأن مردم و مسافران داخلی و خارجی ندانسته و خواستار ورود زود هنگام استاندار و مدیرکل منابع آب استان شد.
محمد وحدتی در گفت‌وگو با خبرنگار ان با اشاره به اینکه ساختمان و محوطه آبگرم معدنی شهرستان بستان‌آباد از لحاظ بهداشتی و فیزیکی از وضعیت نامناسبی برخوردار است، افزود: باید هرچه زودتر وضعیت اسفناک به وجود آمده مرتفع شود تا دوباره شاهد روزهای رونق این نعمت الهی باشیم.
هرگونه افزایش تعرفه باید منطقی صورت گیرد و در جهت مناسب‌سازی بهداشت و فضای فیزیکی آن هزینه شود
رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی در مورد هرگونه افزایش بلیط این آبگرم با تاکید بر اینکه افزایش باید منطقی و اصولی انجام شود، تصریح کرد: مبلغ افزوده شده باید صرف بهبود وضعیت بهداشتی، فیزیکی و توسعه این آبگرم شود.
وی بر لزوم نگهداری مستمر آبگرم و حفظ و صیانت از آن توسط اداره منابع آب و شهرداری بستان‌آباد و دیگر نهادهای متولی تاکید کرد.
استمداد از استاندار و مدیر‌عامل منابع آب استان جهت ورود به مشکلات آبگرم معدنی بستان‌آباد
وحدتی در خصوص ادعای مالکیت تعدادی از اشخاص بر محوطه این آبگرم و شکایت آنها و پیرو آن ایجاد تصرف و پی‌کنی در قسمتی از محوطه آن، از استاندار و مدیر‌کل منابع آب استان استمداد کرد.
وی گفت: حق و حقوق شاکیان مشخص شود و برابر آن فضای دیگری به این افراد اختصاص یابد و محوطه باید در اختیار آبگرم معدنی قرار گیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز