روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 241
  • 693
  • 1,436,390
چشم امید زندانیان جرایم غیرعمد به خیران

قضا و قدر و گرداب حوادث پیش بینی نشده اتفاقاتی هستند که احتمال وقوع آن برای هر فردی در زندگیش وجود دارد اما در این شرایط، چشم امید مصیبت دیدگان به خیران و موسسات خیریه است.
سال گذشته خیران و ستاد دیه کشور با کمک‌های نقدی خود زمینه آزادی ۱۰ هزار و ۶۷۹ زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کردند که از این تعداد ۳۶۸ زندانی جرائم غیرعمد با ۳۲۸ میلیارد ریال از زندان‌های آذربایجان شرقی آزاد شدند؛ از مجموع زندانیان آزاد شده ۱۰۳۴۹ نفر مرد و ۳۳۰ نفر زن بودند.
زندانیان جرایم غیرعمد از جمله افرادی هستند که به علت ناتوانی در پرداخت دیه حوادث تصادفات رانندگی منجر به فوت یا جرح، ناتوانی در پرداخت مهریه و نفقه، چک های برگشتی غیرکلاهبرداری، حوادث کارگاهی، ناخواسته گرفتار میله های زندان شده اند و خانواده های آنها بدون سرپرست و درآمد شده اند؛ تلخی افتادن به زندان بر سر حوادث غیرمنتظره زمانی دوچندان می شود که زندانی زن باشد.
هر چند آذربایجان شرقی در زمینه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد از طریق کمک های مالی خیران، در رتبه های نخست کشور است و در مدت سپری شده از سال جاری ۲۱۰ زندانی جرایم غیرعمد با ۳۱۰ میلیارد ریال به آغوش جامعه و خانواه باز گشته اند، اما هنوز نیز نزدیک به ۶۰۰ زندانی از این نوع در زندان های استان چشم انتظار مشارکت های خیرخواهانه مردمی برای رهایی از پشت میله ها هستند.
خیر جوان تبریزی به خبرنگار ایرنا گفت: کمک و دستگیری از نیازمندان به مال برکت می دهد؛ برخی هستند که ناخواسته دچار مشکلاتی می شوند.
(ج.م) که نخواست نامش در خبر برده شود، در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این گرفتاری عامل ایجاد مشکلات و بحران های عاطفی و مالی در خانواده زندانی می شود؛ در این شرایط اگر خیران و نهادهایی مثل ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان وارد گود نشوند، به طور قطع مشکلات و آسیب های اجتماعی جدیدی ایجاد می شود که کل جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.
وی ادامه داد: مردم، خیران، موسسات خیریه و نهادهای متولی باید همواره برای کمک به زندانیان جرایم غیرعمد حساس باشند تا ضمن بر طرف کردن مشکلات این افراد مستحق، مانع ایجاد مشکلات و آسیب های جدید اجتماعی شوند.
مدیرعامل ستاد دیه آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه امسال حدود ۲۱۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد توسط خیران از زندان‌های استان آزاد شدند، گفت: کل مبلغ بدهی این زندانیان ۳۱۰ میلیارد ریال بوده که ۱۵۰ میلیارد ریال آن از راه دادخواست اعسار به تقسیط بوده است.
رسول تقی پور با بیان اینکه ستاد دیه متولی آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد است، اظهار داشت: اکنون حدود ۵۷۵ نفر زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های استان وجود دارد که از این تعداد هشت نفر زن و ۵۶۷ نفر مرد است و کل مبلغ بدهی این تعداد، ۴۸۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
وی افزود: زندانیان حوادث کارگاهی اعم از صنعتی و ساختمانی، حوادث شبه عمد، تصادفات رانندگی در مجموع ۱۹ نفر، معادل سه درصد از زندانیان غیرعمد آذربایجان شرقی است.
تقی پور تعداد بدهکاران مالی در زندان‌های آذربایجان شرقی را ۴۲۷ نفر اعلام کرد و گفت: ۷۴ درصد از زندانیان جرایم غیرعمد شامل بدهکاران مالی است و بدهکاران مهریه نیز ۱۱۱ نفرند که ۱۹ درصد از مجموع زندانیان جرایم غیرعمد را تشکیل می دهند.
وی افزود: بدهکاران نفقه نیز ۱۴ نفر، معادل ۲ درصد از زندانیان جرایم غیرعمد آذربایجان شرقی اند.
مدیر ستاد دیه استان افزود: از ابتدای امسال حدود هفت نفر از زندانیان حوادث کارگاهی اعم از صنعتی و ساختمانی، شبه عمد و تصادفات و ۱۲۸ نفر از بدهکاران مالی، ۵۹ نفر از بدهکاران مهریه و ۱۳ نفر از بدهکاران نفقه آزاد شده اند.
تقی پور با بیان اینکه خانواده‌های شهدا، پرچمدار آزادی زندانیان جرایم غیرعمد هستند، اظهار کرد: هیات‌های مذهبی استان نیز بخشی از هزینه احسان خود را صرف آزاد سازی زندانیان جرایم غیرعمد کردند.
تقی پور به مشارکت گسترده مردم در شهر تبریز برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد اشاره کرد و گفت: گروه دانشجویی «نگاه خدا» نیز با تامین ۳۰ میلیون ریال، توانستند زمینه آزادی یک نفر از زندانیان جرایم غیرعمد را فراهم کنند.
وی گفت: از شهریور ماه سال ۱۳۹۴ تا سال ۱۳۹۶، ۲ هزار و ۵۰ نفر از تعداد زندانیان استان کاهش یافته است که بخش اعظم این تعداد مربوط به زندانیان جرایم غیرعمد است.
رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی نیز امدادرسانی به دیگران را جزو شعائر الهی دانست و با قدردانی از زحمات همه خیران استان، با بیان اینکه صدها نفر از زندانیان جرایم غیرعمد توسط ستاد دیه با یاری و حمایت مادی و معنوی خیران به آغوش خانواده‌های خود باز می‌گردند، گفت: استفاده از مجازات‌های جایگزین یکی از برنامه‌های اولویت‌دار دستگاه قضایی است؛ استان ما سال گذشته در صدور احکام مجازات‌های جایگزین حبس، رتبه‌ اول کشوری را به دست آورد و امیدوارم این روند همچنان ادامه یابد.
حجت الاسلام حکمتعلی مظفری با بیان اینکه تشکیلات قضایی در خصوص زندانیان محکومیت مالی، غفلت نمی کند، افزود: به محض اینکه محکومان مالی وارد زندان می‌شوند، برای آن‌ها پرونده‌ حمایتی تشکیل و تحقیقاتی توسط ضابطین قوه قضایی و محققان ستاد دیه انجام می‌شود و کسانی که مستحق کمک هستند، درباره‌ آنها تصمیم گیری می‌شود.
حجت الاسلام مظفری افزود: اخیرا بخشنامه‌ای توسط رییس قوه‌ قضاییه صادر شد که راه گشای مشکلات ناشی از نوسانات موجود در بازار سکه و ارز شد؛ به طوری‌که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد بی شک زندانیان مهریه چندین برابر می‌شدند، زیرا قیمت سکه‌ای که در سال ۱۳۹۴ نزدیک یک میلیون بود، اکنون قیمتش چند برابر شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز