روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۳/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 322
  • 351
  • 1,279,855
چندین متر زیر دریا به تماشای تنیس بنشینید

دبی به مرکز بی حدومرز عجایب معماری جهان تبدیل شده‌است ‌ شاید به همین دلیل است که معماری لهستانی تصمیم گرفته در این شهر زمین تنیسی در زیر دریا بنا کند.
وی طرح بنای این زمین تنیس زیردریایی را تکمیل کرده‌ و در انتظار سرمایه‌گذار است، زمینی سرپوشیده با سقف شیشه‌ای منحنی که امکان تماشای شنای ماهی‌ها و بازی تنیس را همزمان به وجود خواهد‌آورد. با این‌همه مهندسان هشدار داده‌اند که چنین مرکز ورزشی در زیر دریا بسیار دشوار بوده و هزینه‌ای گزاف خواهد‌داشت.
کریستوف کوتالای ۳۰ ساله اکنون به دنبال سرمایه‌گذاری است که بتواند رویایش را به واقعیت تبدیل کند. به اعتقاد وی دوبی ایده‌آل‌ترین مکان برای ساخت چنین زمین تنیسی است. وی معتقد است طرحش از قابلیت‌های اقتصادی بالایی برخوردار است و بهترین‌های تکنولوژی، اکولوژی و ورزش در آن با یکدیگر تلفیق خواهند‌شد.
اگرچه این طرح از جانب دوستداران تنیس مورد استقبال قرار گرفته‌است، اما جامعه مهندسان بنای آن را به دلیل وجود مشکلات فنی بسیار دشوار می‌دانند.
درحال حاضر بزرگترین قطعات شیشه‌ای یکپارچه‌ای که تولید می‌شوند ۱۰ متری هستند،‌ از این رو برای ساخت صفحات شیشه‌ای منحنی بزرگتر از آن باید دستگاه‌های جدید ابداع شوند. هرچه اتصالات میان شیشه‌ها بیشتر باشند،خطر نشت آب به درون باشگاه نیز بیشتر خواهد‌شد. همچنین این سازه باید به گونه‌ای طراحی شده‌باشد که در برابر برخورد‌های تصادفی با قایق‌ها یا لنگر‌های قایق‌ها و حتی زمین‌لرزه و سونامی نیز مقاوم باشد.
باید راهی در نظر گرفته شود که این زمین تنیس را به خشکی متصل سازد تا در صورت بروز وضعیتی اضطراری بتوان به سرعت ورزشگاه را تخلیه کرد. چالش بعدی این پروژه حرکت دادن تجهیزات و قطعات سازه برروی امواج دریا و همچنین هزینه غیرقابل تصوری است که ساخت این ورزشگاه نیاز خواهد‌داشت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز