چهار گوشه جهان

عصر ایران

حریری:
ملک سلـمان به من احتـــرام می‌گذارد

نخستین گفت‌وگوی سعد حریری پس از استعفای وی از سمت نخست‌وزیری لبنان آغاز شد.
سعد حریری در گفت‌وگو با المستقبل اظهار کرد که استعفای وی اقدامی صحیح و مطابق با منافع لبنان و مردم این کشور بوده است.
وی گفت: بسیار زود به لبنان بازخواهم گشت و تدابیر قانونی را انجام خواهم داد.
نخست‌وزیر مستعفی لبنان تصریح کرد: بخشی از اقشار لبنانی خواهان ضربه زدن به ثبات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هستند.
حریری مدعی شد: ما در لبنان در مورد عدم مداخله صحبت می‌کنیم و این در حالی است که یک طرف لبنانی وارد یمن و سوریه شده است.
ما مشکلی با احزاب سیاسی در لبنان نداریم اما آیا احزاب سیاسی این اجازه را دارند که به ایفای نقش خارجی بپردازند. اجازه نخواهم داد لبنان عرصه جنگ منطقه‌ای باشد. ما باید سازش در لبنان را حفظ کنیم و به عدم مداخله پایبند باشیم.وی در بخش دیگری از اظهارات خود به اقامتش در عربستان پرداخت و گفت: من در عربستان آزادانه حرکت می‌کنم و می‌توانم در هر زمانی سفر کنم. ملک سلمان به من احترام می‌گذارد و ولیعهد نیز همین گونه است.حریری با اذعان به این که بهتر بود استعفایش را از لبنان اعلام می‌کرد، خاطرنشان کرد: من می‌دانم که بر اساس قانون اساسی، باید نزد رییس‌جمهور بروم تا استعفا دهم.نخست‌وزیر مستعفی لبنان اظهار کرد: خواستم دست به اقدامی مثبت بزنم تا خطر اوضاع را نشان دهم. ما باید از لبنان و ثبات آن حفاظت کنیم. عربستان لبنان را به عنوان منبع ثبات خود به حساب می‌آورد.

مهر

به حـــملات هـــوایی در مـرز سوریه ادامه می دهیم

وزیر همکاری های منطقه ای رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم به حملات هوایی در مرز با سوریه ادامه می دهد.
اسرائیل اعلام کرد که حملات نظامی خود را در سراسر مرز خود با سوریه، با وجود تلاش‌های آمریکا و روسیه در برقراری آتش بس، ادامه خواهد داد.در حالی که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی هنوز در خصوص توافق روسیه و آمریکا در مورد سوریه، اظهار نظری نکرده است، «تساحی هانگبی» وزیر همکاری های منطقه ای رژیم صهیونیستی اظهار داشت: هرگونه تحرکی که باعث حضور نیروهای حزب‌الله یا ایران در شمال مرزهای اسرائیل با سوریه شود، طبق درخواست‌های صریح اسرائیل نیست و نیازهای ما را برآورده نمی ‌کند.هانگبی گفت: طرحی جدی مبنی بر این وجود دارد که اسرائیل خطوط قرمزی را ایجاد کرده و بر آن پایبند است.
پیش از این «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم اسرائیل نیز گفت: مانمی گذاریم محور شیعه در سوریه با ایجاد یک پایگاه در خط مقدم تاسیس شود.اسرائیل مدعی شد که یک پهپاد متعلق به سوریه در بلندی‌های جولان سرنگون شده است.
گفتنی است که روسای جمهور آمریکا و روسیه بر انجام تلاش‌های مشترک برای تثبیت اوضاع سوریه از قبیل تمدید آتش‌بس ۷ جولای در جنوب غربی مرزهای اردن با فلسطین اشغالی تاکید کردند.

ایسنا

شیخ علی سلمان به اتهام جــاسوسی برای قطر محاکمه می‌شود

دادستانی کل بحرین دستور به ارجاع پرونده ۳ متهم به دادگاه عالی کیفری به چندین اتهام از جمله «جاسوسی برای قطر» داد.
دادستانی کل بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد که شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق و حسن سلطان و علی مهدی علی، دو معاون وی از ۲۷ نوامبر در مقابل دادگاه عالی کیفری حاضر خواهند شد.اتهام‌هایی مبنی بر «جاسوسی برای یک کشور خارجی جهت انجام اقدامات خصمانه علیه بحرین و با هدف ضربه زدن به جایگاه سیاسی و اقتصادی آن و منافع ملی‌اش به منظور سرنگون کردن نظام حاکم در بحرین» علیه آنها مطرح شده است.
بحرین شیخ علی سلمان و دو معاونش را به «تحویل و افشای یکی از رازهای دفاعی به یک کشور خارجی و قبول مبالغ مالی از یک کشور خارجی برای دادن اسرار نظامی و اطلاعاتی پیرامون اوضاع داخلی کشور» متهم کرده است.

ایرنا

امارات و ایرباس قرارداد  ۱۶ میلیارد دلاری امضـا می کنند

شرکت هواپیمایی امارات در نمایشگاه هوایی امسال دبی ، احتمالا قراردادی به مبلغ ۱۶ میلیارد دلار با شرکت فرانسوی ایرباس امضا می کند. براساس این قرارداد، شرکت هواپیمایی اماراتی از این شرکت فرانسوی خواهد خواست ۳۶ تا ۳۸ هواپیمای پهن پیکر «A380» در اختیار آن قرار دهد.شرکت ایرباس و شرکت هواپیمایی امارات تاکنون درباره این خبر اظهار نظری نکرده اند.
با توجه به آن که سفارش های جدید ایرباس برای تولید هواپیما در سال جاری میلادی در مقایسه با شرکت رقیبش بوئینگ حدود ۳۵ درصد کاهش نشان می دهد، انعقاد این قرارداد تجاری با خطوط هوایی امارات موفقیت بزرگی برای شرکت فرانسوی به شمار رود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از