چه کسانی باید از قطار انقلاب پیاده شوند؟!

هر چه مقام معظم رهبری بر وحدت میان نیروهای سیاسی تاکید می کنند، کسانی که بیشتر ادعای اطاعت از رهبری را دارند، بیشتر بر موضوع تصفیه حساب های سیاسی اصرار میکنند. در حالی این اصرار ها رقم میخورند که کماکان دولت حاضر که خود، با حمایت علنی اصلاح طلبان و نیروهای غیر اصولگرا بر سر کار آمده ، در موضع گیری های کلان خود تبعیت کاملی از شعارهای اصولگرایان از خود نشان میدهد اما گوئی اصولگرایان به چیزی کمتر از سقوط پیش از موعد دولت رضایت ندارند.
اخیرا حسین الله کرم از فعالین ارشد اصولگرایی و رییس اسبق انصار حزب الله، که طیف تندروی این جریان را نیز نمایندگی میکند با استدلال هایی این چنین ادعا کرده است که این دولت بعد از بهار ۹۸ احتمالا به کار خود پایان خواهد داد.
وی در لفافه با پیش کشیدن گزینه های مطروحه برای جایگزینی روحانی در پاستور، گفته است برخی فکر می کنند آقای روحانی به دلیل شکست در استراتژی باید این جایگاه را ترک کند و این می تواند بعد از چهلمین سال پیروزی انقلاب، نوروز ۹۸ یا بعد از انتخابات مجلس باشد. بر همین اساس این افراد زودتر از زمان مورد نظر مطرح می شوند. حتی اگر اعلام زودتر از موعد این نام ها برای انتخابات ۱۴۰۰ باشد، از شواهد و قرائن بر می آید که کسی خارج از این افراد نخواهد بود.
هر چند همین چند ماه پیش بود که رهبری در موضع تندی از پشت بلندگو ضمن ابراز مخالفت خود با اقداماتی که به منظور برکناری دولت انجام میشود، گفت: این دولت باید بماند و همه در کنار هم با توطئه های استکبار مقابله نماییم.
اما این پایان ماجرا نبود و حتی این مساله در ترازی بالاتر نیز از سوی نخبگان این جریان سیاسی دوباره طرح شده است.
رفیق دوست ، از اعضای ارشد جریان اصولگرایی در ادعایی عجیب اظهار کرده، عده ای سوار بر قطار انقلاب هستند که باید از این قطار پیاده شوند.
وزیر اسبق دفاع گفته است:
انقلاب همانند یک قطار بود و راننده‌ی این قطار، امام و امروز هم رهبر انقلاب است. این قطار به سمت مقصدش حرکت می‌کند. امام همه را سوار این قطار کرد. عده‌ای در مسیر دیدند نمی‌توانند با این قطار به مقصدش بیایند؛ شروع به دویدن در خلاف جهت حرکت قطار کردند. به انتهای قطار که رسیدند، دیدند چاره‌ای جز پیاده شدن ندارند؛ جبهه‌ی ملی‌ها، نهضت‌ آزادی‌ها و غیره از این قطار پیاده شدند. هنوز یک عده مانده‌اند که باید از این قطار پیاده شوند؛ آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم. به چه بن‌بستی رسیده‌ایم که امروز دشمن ما از اینکه خط دفاعی ما به مدیترانه رسیده، از اینکه دامنه‌ی نفوذ ما تا مدیترانه پیش رفته، وحشت کرده؟ کجا به بن‌بست رسیدیم؟ آنهایی به بن‌بست رسیده‌اند که اجازه نمی‌دهند مردم کار خود را انجام دهند. آنها به بن‌بست رسیده‌اند چون کعبه‌ی آمال آنها غرب و اروپا است و برخی‌شان حتی در پیدایش این وضعیتی که امروز داریم، علنی و غیرعلنی و مستقیم و غیرمستقیم مؤثر هستند و می‌خواهند فشار بیاورند و مردم را خسته کنند که آقا هم خسته شود.
این اظهارات در حالی مطرح میگردد که دولت و شخص رییس جمهور بارها بر بی اعتمادی و بی اعتنایی خود به غرب که به سردمداری آمریکا شناخته میشود، تاکید کرده و بر لزوم تکیه بر گفتمان مقاومت اصرار ورزیده است.
حال با این تفاسیر از طرح کنندگان این تئوری، می توان پرسید آیا از میزان چرخش دولت به نفع آنها رضایت ندارند و یا این که آنها به فکر انتخابات پیش از موعد برای دست یابی سریع تر به قدرت اجرایی کشور هستند. البته این در صورتی است که خوشبینانه فرض کنیم گفته های این فعالین سیاسی به معنی درخواست برای حذف کامل مجموعه دولت از عرصه سیاسی کشور نبوده باشد.
حال شاید گذر زمان به خوبی نشان دهد قرار است چه کسانی و به چه بهانه هایی از قطار انقلاب پیاده شوند تا به زعم این جریان سیاسی موضوع خالص سازی اتفاق بیفتد. امری که در صورت وقوع آن تبعات جبران ناپذیر گسترده ای در کشور براه خواهد انداخت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از