روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 165
  • 843
  • 1,352,638
چه کسانی مسئول گرانی گوشت قرمز هستند؟

با وجود تلاش های دولت در تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور و متعادل سازی قیمت ها، کماکان نرخ این محصول پروتئینی در بازار روند صعودی دارد به طوری که هر روز شاهد افزایش قیمت ها هستیم.
برخی مدعی هستند؛ گرانی کنونی گوشت قرمز ناشی از کمبود دام زنده به دلیل صادرات، حضور دلالان، خلاء در زنجیره تولید، توزیع تا مصرف، نبود نظارت بر بازار خرده فروشی ها و سود برخی از واردات این محصول است.
در واقع تفاوت فاحش قیمت ها در محل دامداری ها با بازار تا حدی است که هر کیلوگرم دام زنده در محل دامداری ها به طور میانگین بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار ریال به فروش می رسد اما زمانی که گوشت از کشتارگاه خارج تا به بازار برسد به دلیل خلاء های موجود در زنجیره تولید تا مصرف، این محصول با قیمت های بالای ۳۸۰ تا ۷۵۰ هزار ریال و در برخی فروشگاه ها تا ۸۰۰ هزار ریال به تفکیک (فیله، ماهیچه، ران، راسته، گردن، سردست) عرضه می شود.
در حالی که دولت در ماههای اخیر تلاش کرده تا با افزایش تولید و کاهش صادرات دام زنده، همچنین افزایش واردات و عرضه گوشت گوسفندی گرم و گوشت گوساله منجمد بازار این محصول را متعادل کند، اما تاکنون در این بخش موفقیتی حاصل نشده است.
این درحالیست که در کشورهای پیشرفته و اروپایی انواع گوشت و محصولات پروتئینی با قیمت های مناسب و ثابت عرضه می شود به طوری که سرانه مصرف این محصول در این کشور ها بالاتر از ایران است.
بنابراین روند افزایشی قیمت انواع گوشت از جمله گوشت قرمز می تواند در کاهش قدرت توان خرید مردم، کاهش مصرف در سبد خانوار و همچنین حذف آن از سبد غذایی خانواره های کم درآمد و اقتشار ضعیف تاثیرگذار باشد به طوری که برخی از خانواده ها امکان تهیه این محصول را نداشته باشند.
طبق آمارها در دنیا سرانه مصرف گوشت قرمز بدون احتساب گوشت خوک بیش از ۱۳ کیلوگرم بوده اما در ایران سرانه مصرف به ازای هر نفر سالیانه نزدیک ۱۱ کیلوگرم برآورد شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز