روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 20
  • 654
  • 999,222
چین از آمریکا به عنوان مسئول شکست آپک یاد کرد

وزیر خارجه چین می گوید یکجانبه گرایی های یک اقتصاد بزرگ که قصد دارد راهبردها و خواسته هایش را به دیگران تحمیل کند باعث شکست اجلاس آپک شد.
‘وانگ یی’ در مطلبی که تارنمای وزارت امور خارجه این کشور منتشر کرده است بدون اشاره به نام آمریکا گفت که یک اقتصاد می خواهد همه چیز را بردیگران تحمیل کند و این مشکل بزرگی است که حمایت گرایی تجاری برای دنیا ایجاد کرده است. مقام های چین و آمریکا در جریان اجلاس این سازمان در ‘پاپوا گینه نو’ به حدی علیه یکدیگر موضع گیری کردند و دچار اختلاف شدند که شکست بزرگی برای آپک رقم خورد. برای اولین بار در تاریخ سازمان همکاری آسیا و اقیانوس آرام موسوم به آپک بود که یکی از اجلاس هایش بدون انتشار بیانیه مشترک پایان یابد و از آن روز چین و آمریکا یکدیگر را مسئول این اتفاق می دانند.
پیش از این نیز مسئولان وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه هایی از آمریکا به عنوان یک مانع بزرگ برای انتشار بیانیه اجلاس یاد کرده بودند.
وزیر خارجه چین در این مطلب آورده است که خودکامگی تجاری، چین و بسیاری کشورهای دیگر را که روی اصول آپک اجماع نظر داشتند، ناراحت و ناخرسند کرده است.
‘مایک پنس’ معاون رییس جمهوری آمریکا در جریان آن اجلاس از چین به عنوان کشوری یاد کرد که سعی می کند با دادن وام و کمک های اقتصادی، دیگر کشورها را استعمار کرده و منابع آنها را در اختیار بگیرد.
او در همین اجلاس گفت برخلاف چین که دست به چنین اقداماتی می زند آمریکا با روش های باز با دیگران تجارت می کند و می خواهد ۶۰ میلیارد دلار نیز کمک در اختیار کشورهای منطقه هند و پاسیفیک قرار دهد.
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین نیز چند روز گذشته در مصاحبه مطبوعاتی در پکن اظهارات مایک پنس را مضحک توصیف کرد و گفت آمریکا اگر چنین قولی داده است بهتر است بدون مزاحمت برای چین به وعده کمک ۶۰ میلیارد دلاری خود عمل کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز