روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 625
  • 899
  • 1,049,042
کار را، دروغ ها خراب کرد

منصوریوقتی لهیب یک معنی و بارقه یک درد درون آدمی را مشتعل کند، طاقت از کف میرود و نطق انسان باز میشود. نطقی که با زبانه های غیر قابل کنترل خشم همراه میشود. ریشه درد هایی که امروز با آن مواجهیم چندان هم بی ارتباط به واژه اخلاق و فرهنگ نیست . هرچند بعنوان دانش آموخته علوم سیاسی که همواره برای تحلیل شرایط اجتماعی-سیاسی، ساختارها و نهادها را زیر ذره بین گرفته ام و کاسه و کوزه ها را بر سر آنها شکسته ام اما غیر منصفانه است که از سهم فرهنگ و اخلاق غفلت کنیم.
دروغ یکی از آفات اخلاقی است که در برابر صدق قرار دارد . علی(ع) به خوبی میفرماید النجاه فی الصدق.
اگر میخواهید نجات یابید بغیر از راستگویی راه نجاتی ندارید. با مداقه بیشتر در احوال این روزهای کشور بخوبی نقش این رذیله اخلاقی نیز مشخص میشود. تاسف بارتر اینکه غربی ها که آنها را شیطان و ابلیس و جن و اسثمارگر و.. می نامیم سهم کمتری در تصاحب این رذیله دارند.
صبح دیروز رادیوی ورزشی به موضوع طلب کاری برانکو (سرمربی پیروزی)و کی روش(سرمربی تیم ملی) از فدراسیون فوتبال می پرداخت. مجری از کارشناس پرسید آیا واقعا به اینها بدهکاریم یا دارند دروغ میگویند؟ کارشناس فی الفور گفت خودتان می دانید که اینها اصلا اهل دروغ نیستند.
حالا این روحیه را با افاضات رییس فدراسیون فوتبال وقت علی کفاشیان مقایسه کنید که به دروغ گفته بود ما بهترین فدراسیون فوتبال آسیا شده ایم. یا کمی به این طرف تر بیایید و به مقامات اجرایی کشور نگاه کنید.
و یا آن مقام ارشد دولتی که چند روز بعد از جهش نرخ دلار از ۳۷۰۰ تومان به ۸۰۰۰ تومان گفت، ما آمریکا را منزوی کردیم. آن مسئول استانی که میداند پروژه نیمه کاره سالهای سال مهمان چشمان مردم است اما به دروغ میگوید تا سال بعد افتتاح میشود ،آن مدیر شهری که به دروغ گفت تبریز بهترین شهر ایران است و..
اینها نمونه هایی از دروغ هایی است که مسئولین گفتند و چون دروغ اغلب تاریخ انقضای کوتاهی دارد، با رو شدن واقعیت ها، اعتمادها منفجر شد و دیوار بی اعتمادی آن قدر بلند شد که حتی بسیاری از خدمات و صداقت های مسئولین هم مورد تردید قرار گرفت.
البته این رذیله مختص مسئولین دولتی و تقنینی و قضائی نیست. مردم هم مانند پیش روندگان خود، بی بهره از اصل و فرع این ماجرا نیستند.آن کاسبی که احتکار میکند ابتدا به خود و سپس به جامعه دروغ میگوید، آن کارمندی که در ثبت سفارش کالای وارداتی زمینه ساز قاچاق کالا میشود همچنین. و این چرخه باطل و کشنده دروغ همچنان کشته می دهد و کشته میگیرد و به پیش می تازد.
کوتاه سخن آنکه، با این اوضاع خطرناک، دیگرجامعه، ظرفیتی برای تحمل دروغهای جدید ندارد. درمان درد امروز ما فقط صداقت است . با مردم هرچه گذشته یا میگذرد را در میان گذاشت تا بارقه های جلب اعتماد دوباره شروع شود.
امید است مسئولین کشور با شروع از خود، چرخه صداقت را در کشور به راه بیندازند تا شاهد انحراف بیش از پیش جامعه از مسیر اصلی و آرمانی خود نباشیم. چند هفته مانده به انتخابات یک مقام دولتی در تلویزیون میگوید مشکل ارتباط بانکی ما با جهان کاملا حل شد.

غلامرضا منصوری

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
چه لازم است Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین پر امتیازترین
باخبر شدن از
چه لازم است
میهمان
چه لازم است

تشکر عالی بود

سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز